Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zúžení a kolony. Letos se rozkope 70 kilometrů dálnic. Podívejte se kde

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Stavební sezona se blíží a silničáři už mají jasno, jaké dálnice letos pošlou do opravy. Nepříjemná zúžení a mnohdy i desítky minut čekání se objeví na dvanácti místech v Česku – a to nepočítáme modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, která má samostatný harmonogram.

Ilustrační foto. foto: ČTK

OPRAVY DÁLNIC 2017

Celkem 72 kilometrů

 • Pražský okruh (D0) oprava AB vozovek MÚK Třebonice a Řepy a mostů 1-211,1-212 a 1-213
 • D1 km 182 – 190 L - 8km
 • D1 km 210,0 – 204,6 L – 5,4 km
 • D2 km 11,9 - 3,2 L – 8,7 km
 • D2 km 42,6 - 31,9 L – 10,7 km
 • D5 km 0 - 5,4 P včetně odpočívky Drahelčice – 5,4 km
 • D5 km 64,5 - 61,0 L včetně odpočívek Svojkovice a Rokycany – 3,5 km
 • D8 km 5,2 - 2,2 L – 3 km
 • D8 km 12,1 - 18,4 P – 6,3 km
 • D8 km 37,3 - 48,3 P+L – 11 km
 • D11 km 0 - 8 – 8 km
 • D35 292,8 - 294,9 P+L – 2,1 km

Vysvětlivky: L (levý pruh), P (pravý pruh)

zdroj: ŘSD

Opravy se týkají hlavně výměny asfaltových a betonových povrchů. Pokud se Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podaří naplnit plán, který mají Lidovky.cz k dispozici, rozkopou letos dělníci přibližně 72 kilometrů. To je bezmála o osm víc, než stihli opravit v loňském roce.

Nejcitelnější budou pro řidiče práce na starší části D8, která vede z Prahy do Lovosic. Na třech různých úsecích protínajících krajinu kolem Kralup či Roudnice je to v součtu více než dvacet kilometrů. Cesta do Německa se tak po prosincovém otevření nového úseku D8 zase o něco zpomalí.

Plánovači chystají také práce na dvou částech dálnice D2 spojující Brno se slovenskou hranicí, celkem půjde o 19,4 kilometru. Opravovat se bude také na D1 - na částech, kterých se netýká výše zmíněná velké modernizace. Konkrétně budou dělníci aktivní na úseku těsně před městem (od 182. kilometru) a také na šesti kilometrech mezi Brnem-východ a Holubicemi.

Tento úsek je zatím jednou z mála letošních stavebních akcí, pro níž už ŘSD vybralo zhotovitele a je možné lidem alespoň rámcově přiblížit termín. „Předpokládáme zahájení prací na jaře, až nastanou vhodné klimatické podmínky,“ říká mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Tendry na stavební firmy pro další výše zmíněné úseky budou následovat.

Kde se budou opravovat dálnice v roce 2017?

„Využíváme zimního období k soutěžení dodavatelů, podepisování smluv a přípravě stavebních harmonogramů spolu s kraji, aby nedocházelo ke kolizím s opravami na přilehlých silnicích nižších tříd,“ doplnil Rýdl.

ŘSD (která v Česku spravuje dálnice a silnice první třídy – pozn. red.) je podle svého mluvčího v pravidelném kontaktu s místními silničáři a ladí své plány tak, aby rozkopanými silnicemi všeho druhu nepřipravila místním řidičům nestravitelnou kombinaci oprav a uzavírek.

Rekonstruovat se bude nejen v regionech, ale i kolem metropole, Pražský okruh čeká mimo jiné oprava tří mostů.

Na dálniční opravy letos počítá stát přibližně s jednou a půl miliardou korun. Ale jde jen o odhad, protože loni bylo v plánu utracení 1,4 miliardy, ale nakonec silničáři prostavěli dvě miliardy.

Plánovaná oprava dálnice D1.
Plánovaná oprava dálnice D2.

Jednoznačně největší akcí na českých dálnicích je už několikátým rokem takzvaná modernizace D1, nejponičenější rychlé silnice v zemi. Jde o její klíčovou část mezi hlavním městem a Brnem.

Kvůli prasklinám betonových desek rozhodlo ministerstvo dopravy v roce 2011 o její celkové opravě, ale kvůli zpoždění začala až v průběhu roku 2013. Celá akce mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělená do 21 úseků, které se opravují postupně. Hotových je jich zatím šest.

Příští rok se bude opravovat až devět úseků najednou. Celá D1 do Brna bude dokončená v roce 2020, slibuje ŘSD. Podle ní jde de facto o postavení zcela nové dálnice.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...