Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Deset tisíc firem dostane varování před užíváním nelegálního softwaru

Ekonomika

  10:46
PRAHA - Česká pobočka Business Software Alliance rozeslala deseti tisícům firem obsílku s upozorněním na možné užívání nelegálního softwaru. Vybrala si například podniky, které programy ke své činnosti využívají a nemají koupené licence. Sdělil to mluvčí aliance Jan Hlaváč.

Krádež software foto: Shutterstock

"Zaměřujeme se na firmy, u kterých je podezření, že mají nainstalovaný nelegální software. Vycházíme částečně z oznámení, která jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě," uvedl Hlaváč.

ČTĚTE TAKÉ:

Nelegální software používají hlavně malé a střední podniky

Největší riziko nelegálního používání softwaru je u společností s více než deseti a méně než 100 zaměstnanci ve výrobní oblasti, službách či administrativě. BSA hrozí, že pokud vedení oslovených firem na výzvu nebude reagovat, může to být v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující.

"Manažeři se pak mohou těžko vymlouvat na to, že o softwarovém pirátství nevěděli, že k němu docházelo bez jejich vědomí či přičinění," dodal Hlaváč.

Pokud bude letos firma stíhána za užívání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 286 tisíc korun, což je o desetinu více než loni. Nejvyšší kompenzace se zatím pohybovaly mezi 500 a 700 tisíci korun. Právní experti aliance odhadují, že letos průměrná výše odškodnění poroste rychleji než dříve kvůli novému zákonu o trestní odpovědnosti firem, který umožňuje stíhání celého podniku a ne jen konkrétních osob.

V minulých letech na výzvu zareagovaly dvě pětiny firem

Business Software Alliance firmy obesílala i v minulých letech. Na její výzvu zareagovaly asi dvě pětiny z oslovených 25 tisíc podniků.

Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace Microsoftu, antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk). Míra softwarového pirátství v Česku loni klesla o jedno procento na 35 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!