Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dlaždice místo oken. Revoluční Windows a tablet Surface jsou tu

Ekonomika

  17:45
NEW YORK - Americký softwarový gigant Microsoft v pátek zahájí prodej nového operačního systému Windows 8. Systém podporuje ovládání pomocí dotykové obrazovky, takže bude vhodný rovněž pro čím dál populárnější počítačové tablety či chytré telefony. Microsoft rovněž uvede na trh svůj první tablet Surface.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer přednáší o novém operačním systému Windows 8. foto: ČTK

Windows 8 budou při celosvětovém uvedení hned dostupné i v české verzi, a to jak v nově prodávaných počítačích, tak i jako krabicové verze. V českých internetových obchodech se cena upgradu na Windows 8 z některé z předchozích verzí pohybuje kolem 1600 Kč, od pátku je nainstalované v nových PC nabídne většina výrobců.

Česká pobočka si od uvedení Windows 8 mimo jiné slibuje, že uživatelé opustí zastaralé, ale stále oblíbené Windows XP, které stále fungují na více než 300 000 PC.

Představení nových Windows 8 v Tokiu.
Představení tabletu Microsoft Surface v Tokiu.

Představení operačního systému Windows 8 v Tokiu.

Podle agentury AP představují Windows 8 nejradikálnější změnu operačního systému firmy Microsoft od příchodu Windows 95 před 17 lety. Uživatelé se tak budou nuceni naučit novému způsobu práce s počítačem, což by mohlo některé z nich rozladit.

"Bylo velmi obtížné si na to zvyknout," uvedl uživatel Tony Roos, který si nedávno na svém počítači nainstaloval bezplatnou předběžnou verzi Windows 8.

ČTĚTE TAKÉ:

Finanční ředitel Microsoftu Peter Klein tento měsíc uvedl, že nemá velké obavy z toho, že by změny v novém operačním systému odrazovaly uživatele od jeho pořízení. Lidé podle něj nakonec pochopí, že inovace systému přinášejí zvýšení jeho efektivity o ovladatelnosti.

Místo ikon přijdou dlaždice

Namísto dosavadního startovního menu a známých ikonek zobrazuje Windows 8 aplikace v barevných obdélnících, které mohou znázorňovat aktualizované informace o dané aplikaci. Tyto obdélníky jsou dostatečně velké na to, aby se na dotekových obrazovkách daly snadnou ovládat prstem.

Windows 8.
Windows 8.

Nové Windows 8 se systémem dlaždic.

Řada ovládacích prvků nového systému je skryta a uživatelé musí sami přijít na to, jak je používat. "Mnoho věcí je skrytých. Jakmile je uživatel objeví, musí si zapamatovat, kde jsou," uvedl jeden z analytiků společnosti Nielsen Norman Group.

Firmy nový systém příliš neláká

Agentura Reuters upozorňuje, že Windows 8 zřejmě nevzbudí velký zájem ze strany podniků. "Windows 8 je upřímně řečeno spíše spotřebitelská než podnikatelská platforma," uvedl analytik Doug Johnson ze společnosti American Bankers Association.

"Skutečně nevidím žádnou dodatečnou podnikatelskou funkci, kterou by systém Windows 8 poskytoval," dodal.

Operační systémy Windows používá zhruba 90 procent osobních počítačů v celém světě, závislost Microsoftu na tomto produktu se však snižuje. Podíl Windows na celkových tržbách podniku loni klesl na zhruba 25 procent ze 30 procent před pěti lety.

Tablet s klávesnicí proti Apple i Google

Microsoft v pátek zahájí prodej tabletu Surface, který bude konkurovat přístrojům iPad společnosti Apple a tabletům s operačním systémem Android firmy Google. Cena tabletu bude začínat na 499 dolarech (9600 Kč). Přístroj se bude prodávat pouze v obchodech Microsoftu nebo na jeho internetových stránkách.

Nový tablet Microsoft Surface
Nový tablet Microsoft Surface
Klávesnice nového tabletu Surface od Microsoftu.

Nový tablet s Microsoft Surface

Tablety a chytré telefony čím dál více konkurují osobním počítačům. Výzkumná společnost IHS iSupply tento měsíc předpověděla, že celosvětový prodej počítačů se v letošním roce sníží o 1,2 procenta na 348,7 milionu. Prodej by tak vykázal první celoroční pokles od roku 2001.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat