Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uvedení nových Windows 8 je debakl, předchozí verze lidem vyhovuje

Ekonomika

  14:50aktualizováno  22:08
SAN FRANCISCO - Zájem o nový operační systém Windows 8, který na konci minulého týdne uvedl na trh Microsoft, zatím poněkud vázne. Podle spotřebitelského průzkumu vyšlo mimo jiné najevo, že většina dospělých Američanů vůbec nezaznamenala, že firma s prodejem nových Windows začala.
Windows 8 - ilustrační foto

Windows 8 - ilustrační foto foto: ČTK

Microsoft svůj nový operační systém představuje jako výrobek, který od základů mění pohled firmy na osobní počítače a internet. Velký důraz klade na dotykové ovládání, čímž se přibližuje své konkurenci.

Úplně zmizelo také několik prvků, které provázely prakticky všechny verze Windows již od roku 1995, kdy se "windowsy" na trhu objevily poprvé.

Anketa

Koupíte si nové Windows 8?

Ano, dlaždicové rozhraní se mi líbí. 105
Ne, starší Windows mi vyhovují. 675
Nevím, počkám si. 71
Nepoužívám Windows. 147

Podle průzkumu společnosti GfK zhruba 52 procent dotázaných o novém operačním systému před pátečním uvedením na trh nikdy neslyšelo. Z těch, kteří o něm věděli, jich asi 61 procent nemá žádný nebo jen slabý zájem koupit si nový laptop nebo počítač s Windows 8.

ČTĚTE TAKÉ:

Z lidí, kteří o novém operačním systému slyšeli, jich jen asi 35 procent věří, že nové Windows přinesou zlepšení. Průzkum na vzorku asi 1200 lidí si zadala agentura AP.

"Nevěřím, že to něco změní. Operační systém Windows 7 umí všechno, co od něj požaduji," poznamenal 43letý inženýr Chris Dionne z Waterbury ve státě Connecticut. Dionne už nové Windows 8 v obchodě viděl, první dojem jej ale k nákupu nepřesvědčil. Odcházet od Windows 7, které Microsoft uvedl na trh v roce 2009, prý nemá důvod.

Podle šéfa Microsoftu je poptávka vyšší:

Počáteční zájem o nový operační systém Windows 8 je vyšší než poptávka po minulé a dosud nejúspěšnější verzi Windows 7. Sdělil to šéf společnosti Microsoftu Steve Ballmer.

"Registrujeme předběžnou poptávku, která je vysoko nad tím, kde byla u Windows 7, což je potěšitelné," řekl Ballmer na akci, kde předváděl nové mobilní telefony založené na novém systému Windows Phone 8. "O víkendu jsme po celém světě zaznamenali na Windows 8 a na Surface neuvěřitelnou reakci," dodal Ballmer. Konkrétní údaje však Ballmer nesdělil.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat