Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doména sex.com jde do aukce. Vyvolávací cena je milion dolarů

Média

  9:07
NEW YORK - Doména sex.com, která je v prostředí internetu považována za jednu z nejcennějších a o kterou se už v minulosti strhla právní bitva, je na prodej. Do aukce ji na příští týden přihlásila společnost DOM Partners, která v roce 2006 podpořila nákup domény, údajně za 14 milionů dolarů (asi 262 milionů Kč v dnešním kurzu).
Erotika - ilustrační foto.

Erotika - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Držitel domény, společnost Escom, je údajně nucen se domény z finančních důvodů zbavit. Doména je na prodej v aukci, která se bude konat 18. března v právní společnosti Windels Marx Lane & Mittendorf LLP v New Yorku.

Vyvolávací cena za doménu, se kterou jsou kromě soudních sporů spojeny i dvě knihy, byla stanovena na milion dolarů (asi 18,7 milionu Kč).

Pizza.com za 2,5 milionu dolarů
Aukce jednoduchých domén nebývají časté. Pro držitele je to spíše vzácná příležitost, jak se pokusit získat vyšší cenu. Například v roce 2008 se dražila jiná lukrativní doména pizza.com a nakonec se prodala za více než 2,5 milionu dolarů. Doména sex.com si ale může vést mnohem lépe.

Pokud je pravda, že sex prodává, pak doména sex.com může být nejcennějším doménovým jménem na světě. Podle knihy The Sex.com Chronicles, která vyšla v roce 2008, webová stránka sex.com už v minulosti vydělávala minimálně 15.000 dolarů denně.

Doménu sex.com v lednu 2006 získala společnost Escom LLC, a to od Garyho Kremena, což je zakladatel seznamky Match.com a šéf společnosti Grant Media. Kremen si doménové jméno sex.com zaregistroval už v roce 1994, tedy dlouho před masovým nástupem internetu.

Podle tiskové zprávy z roku 2006, která oznamovala prodej domény sex.com, byla transakce považována za jednu z nejvýznamnějších v oblasti prodeje doménových jmen. Podmínky prodeje tehdy nebyly zveřejněny, později se ale objevily informace, podle nichž prodejní cena činila zmíněných asi 14 milionů dolarů.

Společnost DOM Partners poskytla Escomu peníze na nákup domény. Escom ale podle Reuters už více než rok půjčku řádně nesplácí. "Půjčka se nesplácí, společnost DOM Partners proto využívá svého práva a doménu nechá prodat v aukci," uvedl právní zástupce firmy Scott Matthews.

Aukci technicky zajistí společnost Maltz Auctions. Její majitel Richard Maltz řekl, že zájemců o doménu už registruje dost. "My ale nevíme, kdo má vážný zájem a kdo ne. Potenciální zájemci musí složit milion dolarů, takže to bude zajímavé," dodal.

V roce 2000, kdy vrcholila internetová horečka, byla hodnota doménového jména sex.com vyčíslena až na 250 milionů dolarů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat