19. prosince 2016 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Amazon vyřídil první objednávku dronem. Richardu B. doručil i popcorn

První komerční doručení zásilky dronem provedl Amazon 7. prosince v britském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První komerční doručení zásilky dronem provedl Amazon 7. prosince v britském... | foto: Reprofoto YouTube

Doručovací společnost Amazon se pochlubila úspěšným testem doručení zásilky pomocí dronu. Prvním zákazníkem byl Richard B. z anglického hrabství Cambridge, který si objednal televizní set a sáček s popcornem. Balíček mu přistál na zahradě třináct minut po odkliknutí objednávky.

Plně autonomní stroj, orientující se podle systému, vzlétl 7. prosince. Šlo o první komerční let v rámci testovacího provozu služby Prime Air. Zatím jej bude moct využívat jen několik vybraných zákazníků, postupem má ale jejich počet násobně růst.

Podmínek je několik: objednavatel musí bydlet nedaleko skladu v britském hrabství Cambridge, balíček nesmí být těžší než 2,6 kilogramu a musí být hezké počasí. Doručení Amazon garantuje do třiceti minut.

Já, robot v Amazonu

První zákazník byl podle propagačního videa americké firmy, uveřejněného na konci minulého týdne, jistý Richard B. Svoji objednávku dostal za třináct minut, tedy ani ne za polovinu slíbeného časového limitu.

Dron má plně autonomní provoz. Po zadání zakázky nejprve vyjel ze skladu po kolejnici, pak vzlétl a přistál na rozlehlé Richardově zahradě. Do nedalekého areálu Amazonu se vrátil také sám.

Test doručení dronem provedla v listopadutaké česká firma Mall.cz. Malý bezpilotní stroj letěl z distribučního centra v Jirnech u Prahy zhruba 1,7 kilometru k zákaznici v Zelenči. V tomto případě však zkouška nepředcházela dalšímu komerčnímu využití, které komplikují české zákony.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz