6. května 2009 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bakala spolkl dopravního obra

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

PRAHA Firma OKD, Doprava patřící do skupiny firem finančníka Zdeňka Bakaly kupuje skupinu Čechofracht, největšího poskytovatele logistických služeb v ČR. Bakala tak získá významný podíl na tuzemském trhu železniční dopravy, námořní, letecké a železniční spedice a logistiky.

Celkový obrat firem by za rok 2008 přesáhl devět miliard korun. S informací přišel jako první server ihned.cz.

Bakala má šťastný den,
narodil se mu syn

Prezidentka České Miss Michaela Maláčová porodila
dnes ráno třetí dítě - syna Arama. Chlapec, jehož otcem je finančník Zdeněk Bakala, měří 54 centimetrů a váží 4,5 kilogramu. Partneři už spolu mají dvě děti - tříletou dceru Anabel a ročního Arona..

Výše transakce nebyla zveřejněna. OKD, Doprava (OKDD) koupí stoprocentní podíl v Čechofrachtu od společnosti Hattisburg Enterprises. "Čechofracht patří dlouhodobě k největším a nejznámějším společnostem na trhu mezinárodní přepravy, jsme
proto rádi, že tuto úspěšnou a zavedenou značku můžeme přivítat v rodině OKD Doprava," řekl generální ředitel a předseda představenstva OKDD Attila Boros.

Společnost OKD, Doprava, kterou zcela vlastní New World Resources Transportation, je po Českých drahách druhým největším železničním přepravcem v zemi. Loňské tržby vystoupaly na 4,7 miliardy korun a hrubý zisk dosáhl 220 milionů Kč.

Bakalova investiční společnost RPG získala dopravní firmu spolu s těžebním holdingem OKD. Skupina je jedním z největších přepravců uhlí a komodit ve střední a východní Evropě. Kromě společnosti OKD Doprava do skupiny patří také Viamont Cargo, dále běloruská společnost Belterminal, jež vlastní železniční nákladní terminál v Brestu.

Čechofracht působí na trhu mezinárodní přepravy od roku 1952, především v mezinárodním zasilatelství, námořní a železniční spedici, letecké přepravě, logistice a skladování. Součástí skupiny jsou železniční cargo operátor SPEDI-TRANS Praha, dále silniční nákladní dopravce BlueTrucks a specializovaná společnost pro pronájem a údržbu cisteren VADS.

Skupina Čechofracht dosáhla podle předběžných hospodářských výsledků v roce 2008 tržeb přibližně 5,1 miliardy Kč a provozního zisku přes 200 milionů korun.

ČTK