Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD ulovily velkou manažerskou rybu. Exšéf IBM vede správce jízdních řádů IDOS.cz

Zkušený manažer Aleš Bartůněk působil bezmála 20 let na vrcholných pozicích v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkušený manažer Aleš Bartůněk působil bezmála 20 let na vrcholných pozicích v... | foto: ACH Ventures

PRAHA Nenápadnou, ale důležitou a výdělečnou dceřinou firmu Českých drah od pondělí vede známý manažer Aleš Bartůněk. Podle zjištění LN stal novým šéfem společnosti ČD – Informační systémy, která spravuje mimo jiné internetové jízdní řády IDOS.cz.

Bezmála dvacet let strávil na různých pozicích u amerického technologického giganta IBM, v poslední době vedl poradenskou společnost A.C.H. Ventures, kterou sám založil. Nyní se Aleš Bartůněk stane manažerem ve „státních službách“.

„Na pondělním mimořádném představenstvu jsem byl zvolen předsedou představenstva společnosti ČD – Informační systémy,“ potvrdil LN. Ne každý tuto firmu zná, ale řada lidí používá její produkty. Nejznámější jsou jízdní řády IDOS.cz, drahám také dodává prodejní systémy. Obecně se dá říct, že ČD-IS se živí IT službami v oblasti dopravy či přepravy zboží.

Firma nemá zatím příliš bohatou historii, vznikla teprve před devíti lety. Postupem času se rozrostla o dvě dceřiné společnosti: nejprve v roce 2016 koupila ODP Software a o rok později společnost Chaps, která provozuje už zmíněné jízdní řády IDOS.

Velká manažerská posila

Pro dceřinou společnost státního železničního dopravce by měl být Bartůněk výraznou manažerskou posilou. Bez šéfa je od loňského listopadu, kdy po nejvyšší vedení holdingu ČD po půl roce ve funkci bez udání důvodu odvolalo Miroslava Řezníčka.

Bartůněk přichází s bohatým manažerským životopisem. Vystudovaný strojní inženýr v 90. letech vedl softwarovou společnost VSD. Největší stopu zanechal v IBM, kam nastoupil v roce 1998.

Nejprve byl v Česku jejím obchodním ředitelem, od roku 2003 pak více než šest let generálním ředitelem. Následovala pak v rámci IBM také zahraniční mise – byl mimo jiné zodpovědný za prodeje v Rusku, Turecku a pobaltských zemích.

Mezi lety 2008 a 2010 vedl také Americkou obchodní komoru v ČR, od prosince loňského roku je předsedou představenstva Kongresového centra Praha.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!