Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD ulovily velkou manažerskou rybu. Exšéf IBM vede správce jízdních řádů IDOS.cz

Zkušený manažer Aleš Bartůněk působil bezmála 20 let na vrcholných pozicích v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkušený manažer Aleš Bartůněk působil bezmála 20 let na vrcholných pozicích v... | foto: ACH Ventures

PRAHA Nenápadnou, ale důležitou a výdělečnou dceřinou firmu Českých drah od pondělí vede známý manažer Aleš Bartůněk. Podle zjištění LN stal novým šéfem společnosti ČD – Informační systémy, která spravuje mimo jiné internetové jízdní řády IDOS.cz.

Bezmála dvacet let strávil na různých pozicích u amerického technologického giganta IBM, v poslední době vedl poradenskou společnost A.C.H. Ventures, kterou sám založil. Nyní se Aleš Bartůněk stane manažerem ve „státních službách“.

„Na pondělním mimořádném představenstvu jsem byl zvolen předsedou představenstva společnosti ČD – Informační systémy,“ potvrdil LN. Ne každý tuto firmu zná, ale řada lidí používá její produkty. Nejznámější jsou jízdní řády IDOS.cz, drahám také dodává prodejní systémy. Obecně se dá říct, že ČD-IS se živí IT službami v oblasti dopravy či přepravy zboží.

Firma nemá zatím příliš bohatou historii, vznikla teprve před devíti lety. Postupem času se rozrostla o dvě dceřiné společnosti: nejprve v roce 2016 koupila ODP Software a o rok později společnost Chaps, která provozuje už zmíněné jízdní řády IDOS.

Velká manažerská posila

Pro dceřinou společnost státního železničního dopravce by měl být Bartůněk výraznou manažerskou posilou. Bez šéfa je od loňského listopadu, kdy po nejvyšší vedení holdingu ČD po půl roce ve funkci bez udání důvodu odvolalo Miroslava Řezníčka.

Bartůněk přichází s bohatým manažerským životopisem. Vystudovaný strojní inženýr v 90. letech vedl softwarovou společnost VSD. Největší stopu zanechal v IBM, kam nastoupil v roce 1998.

Nejprve byl v Česku jejím obchodním ředitelem, od roku 2003 pak více než šest let generálním ředitelem. Následovala pak v rámci IBM také zahraniční mise – byl mimo jiné zodpovědný za prodeje v Rusku, Turecku a pobaltských zemích.

Mezi lety 2008 a 2010 vedl také Americkou obchodní komoru v ČR, od prosince loňského roku je předsedou představenstva Kongresového centra Praha.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...