Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Černí pasažéři v ostravské MHD mohou ušetřit. Musí si ale koupit roční kupon

Autobus v Praze Na Knížecí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus v Praze Na Knížecí. | foto: Lidové noviny

Ostrava  Cestující, které revizoři Dopravního podniku Ostrava (DPO) přistihnou bez jízdenky, budou moci od Nového roku zaplatit jen třetinu pokuty, pokud si koupí celoroční jízdenku. Novinářům to v pátek řekl generální ředitel Daniel Morys. Pokuta v plné výši činí v ostravské MHD 1500 korun, celoroční jízdenka stojí 3999 korun.

Bude-li chtít černý pasažér ušetřit, musí si celoroční kupon koupit do sedmi dnů od přistižení bez jízdenky. Ceny dlouhodobých ani krátkodobých jízdenek DPO v příštím roce měnit nebude.

„Chceme dále deklarovat tak jako v minulém období, že normální je platit. Z toho důvodu cestujícím, kterým se to třeba náhodou stane, nebo jakoukoliv chybu může udělat každý, chceme říct, že když si koupí roční dlouhodobý kupon, tak nebude mít pokutu v plné výši,“ řekl Morys. 

Cílem dopravního podniku není honit černé pasažéry

V loňském roce dopravní podnik vyhlásil amnestii, při níž černým pasažérům, kteří si koupili roční jízdenku, pokuty odpustil. Této možnosti využilo okolo 1000 lidí. „Získali jsme další tisícovku cestujících, kteří s námi určitě jezdili celý rok, protože jinak by si asi nekupovali roční kupon,“ řekl ředitel DPO. Jde podle něj o důležitý krok ke zlepšení kultury v cestování.

„My jsme tady od toho, abychom vozili lidi, ne abychom vymáhali pohledávky. Určitě naším cílem není honit černé pasažéry, ale naopak bychom byli rádi, aby pro lidi i díky dneska velmi oblíbenému odbavení bankovní kartou bylo platit normální, jednoduché a úplně přirozené,“ řekl Morys.

Ke zlepšení kultury cestování v Ostravě má přispět i zvýšení počtu asistentů přepravy, kteří pomáhají cestujícím, ale také například vykazují lidi bez platné jízdenky. Místo nynějších zhruba 40 jich bude téměř 60. Asistenty přepravy DPO zavedl loni v dubnu a reakce veřejnosti na ně jsou podle ředitele veskrze pozitivní. „Víme, kde je lidé chtějí ve větší míře, na tato místa se zaměřujeme,“ řekl Morys.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...