30. října 2014 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Češi budou v Německu platit ’jen’ za dálnice. Mýtné bude už v roce 2016

Německá dálnice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá dálnice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Němečtí ministři plní povolební sliby. A jeden z nich bude velmi nepříjemný pro řidiče z ciziny, kteří budou muset v zemi nově platit mýtné. To se ale oproti původním plánům bude týkat pouze dálnic.

Poplatek za dálnice upraví speciální zákon. S odvoláním na zdroje z vlády to ve čtvrtek uvedla televize n-tv. Ministr dopravy Alexander Dobrindt podle jejích informací představí návrh příslušného zákona ve čtvrtek nebo v pátek.

Je to další v řadě návrhů na zpoplatnění jízd po Německu, s nimiž vláda za poslední rok přišla. Ještě v červenci ministerstvo dopravy hovořilo o zavedení mýtného na všech silnicích v zemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr Dobrindt stejně jako u předchozích plánů na zavedení mýtného očekává, že se za užívání dálnic bude platit od roku 2016. Podle jeho předpokladů by měla nová forma poplatků vynést Německu ročně přes 300 milionů eur.

U plánu na zpoplatnění všech silnic počítal Dobrindt s výnosy pro stát kolem 600 milionů eur ročně.

Zavedení mýtného pro zahraniční řidiče patřilo mezi hlavní volební sliby bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), která ho loni prosadila i do vládního programového prohlášení.

Dobrindt letos v červenci představil první podrobný návrh zákona, podle kterého měli cizinci platit na všech silnicích. Proti takové formě mýtného se ale zvedl protest především v pohraničních regionech, kde se starostové obávali ztrát kvůli odlivu zahraničních zákazníků.

Na počátku září Dobrindt ustoupil tlaku koaliční Křesťanskodemokratické unie (CDU) a navrhl zpoplatnění dálnic a silnic první třídy. Podle nejnovějšího návrhu by se mělo mýtné platit už pouze na dálnicích. Německým řidičům se má cena dálniční známky stejně jako podle původního návrhu kompenzovat slevou na dani z vlastnictví motorového vozidla.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!