Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Češi ve vzduchu: za exotikou létají i za 7 tisíc, po Evropě za pětistovku

Letiště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čím dál tím více Čechů jezdí do zahraničí, aniž by k tomu využili nabídky cestovních kanceláří. Je to i kvůli rekordně nízkým cenám letenek. Za první čtvrtletí za ně lidé utratili 2,5 miliardy korun. Meziročně jde o patnáctiprocentní nárůst. Lidé si také stále častěji sami zajišťují ubytování.

Do evropských přímořských destinací se dostanete i za méně než čtyři tisíce korun, do bližších exotických zemí pořídíte letenky už kolem sedm tisíc, do těch vzdálených za lehce přes deset tisíc korun. Navíc stále přibývá stále letů z Prahy.

Za první tři měsíce letošního roku prodejci vystavili 306 tisíc letenek. To je o patnáct procent více než za stejné období v loňském roce. „Ceny jsou navíc nižší než vloni, lidé za letenku zaplatili v průměru o téměř o tisíc korun méně,“ uvedl Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.

Evropa stále táhne

Nejčastěji Češi navštěvují evropské metropole. S nízkonákladovými aerolinkami totiž někdy stačí i něco málo přes 500 korun. Na druhém místě je Asie, která má zároveň nejvyšší růstový potenciál. Třetí příčku obsadily Spojené státy a Kanada.

Vyplývá to ze statistik domácích prodejců letenek akreditovaných u Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA). Prodeje přes rezervační systémy přitom tvoří více než čtyři pětiny trhu. Zbytek připadá na přímé nákupy u aerolinek.

A oproti minulosti stoupá i zájem o další cestovní produkty a služby. „Významně se daří studijním pobytům, větší zájem je o rezervace hotelů, cestovní pojištění, zprostředkování víz,“ přibližuje skutečnost Šárka Litvinová, spolumajitelka společnosti Asiana.

Velký zájem je o asijské země. Zřejmě i proto, že tam panuje během evropské zimy příjemné počasí. I když nejvýraznější skupinou z hlediska počtu prodaných letenek jsou Vietnamci, mezi Čechy si nejlépe vedla Dubaj. Do Spojených arabských emirátů se dá dostat za ceny od zhruba 6500 korun.

Airbus A380 společnosti Emirates v Praze 1. 7. 2015 u příležitosti pátého...
Airbus A380 společnosti Emirates v Praze 1. 7. 2015 u příležitosti pátého...

Druhá příčka patří thajskému Bangkoku, velký nárůst zaznamenává Kolombo na Šrí Lance. Rekordní návštěvnost pak měla i Dominikánská republika. Za první měsíce letošního roku zde oproti loňsku došlo k navýšení o 36,5 procenta.

„Nahrávají tomu především ceny letenek, které jsou na historických minimech,“ říká Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek Student Agency. Letenku do Bangkoku nyní můžete koupit za 12 tisíc korun a někdy ještě levněji. Kolem 12 tisíc lze pořídit i cestu na Šrí Lanku, za 14 tisíc se dostanete na Maledivy. „Konkurence mezi dopravci je stále větší, což se odráží v cenotvorbě,“ vysvětluje Trejbal.

Nové lety z Prahy

Větší oblibě létání nahrává i stále rostoucí množství přímých spojů s odletem z Prahy. Například do Dubaje létají z Prahy již čtyři společnosti – Czech Airlines, Fly Dubai, Emirates a SmartWings.

České aerolinky SmartWings, které provozuje Travel Service, v létě navýší rovněž frekvenci letů do oblíbených evropských dovolenkových destinací, například do Bulharska a Chorvatska, novinkou pak bude letecké spojení do italského Rimini, na Korsiku i na Sardinii.

Bonifacio, město založené roku 828, proslulo svou nedobytností. Žádný jeho z domů na útesu nad mořem, vysokém 80 metrů, neměl schodiště. Do poschodí se vstupovalo po žebřících. Po jejich vytažení byla z domu rázem pevnost.

Bonifacio, město založené roku 828, proslulo svou nedobytností. Žádný jeho z domů na útesu nad mořem, vysokém 80 metrů, neměl schodiště. Do poschodí se vstupovalo po žebřících. Po jejich vytažení byla z domu rázem pevnost.

Od konce května do konce října dále přibude pravidelná linka Croatia Airlines z Prahy do Záhřebu. S Tunisair se od příštího týdne dostanete pravidelnou linkou z Prahy do Tunisu. Ceny přitom začínají na částkách lehce přes pět tisíc korun.

A přímo z Prahy se dá se společností Fly Dubai letět i do Maskatu v Ománu. Letenku lze sehnat za 7500 korun, z Vídně ji pořídíte ještě o více než 500 korun levněji.

„Novinkou jsou rovněž dvě přímé linky z Prahy do Toronta a Montrealu, které budou zajišťovat od května hned dva dopravci – Air Canada rouge a Air Transat,“ upozornil Trejbal.

Je třeba hledat s předstihem

Od podzimu pak zřejmě přibude i nový let do Indie. Trend cestování na vlastní pěst ještě více posílí nová letecká spojení z dalších evropských měst.

Například do Dominikánské republiky se dostanete několikrát týdně s EuroWings, společnost Condor sem pak zvyšuje počet letů z Mnichova. Pravidelné lety doplňuje celá řada charterových letů, a to i do exotických destinací, jako je třeba ostrov Isla Margarita či Zanzibar.

Nejvhodnější období pro nákup letenky jsou dva až tři měsíce před odletem. Platí totiž, že čím blíže je doba odletu, tím cena narůstá. Rozhoduje také den v týdnu. Nejdražší jsou o víkendech, levnější ve všední dny av ranních či nočních hodinách. „Určitě se vyplatí s několikaměsíčním předstihem ceny letenek pravidelně sledovat, a jakmile se sníží, začít nakupovat,“ doporučuje Janičinová.

Cestovatelé, kteří mají větší svobodu v termínu dovolené, mohou počkat na akční nabídky a destinaci zvolit podle nich.

„U vzdálenějších destinací můžete ušetřit také tím, že nezvolíte přímý let, ale cestu s přestupy. Tyto lety například do exotických destinací jako Šrí Lanka nebo Thajsko bývají až o třetinu levnější,“ dává tip Janičinová. Na nižší cenu se dá dostat také tehdy, pokud zvolíte místo Prahy nebo Vídně například let z Katovic nebo Krakova. V takovém případě je však třeba počítat s tím, že sice ušetříte, ale strávíte výrazně více času na cestách.

Jak najít ubytování

Nejvýhodnější ceny letenek pomohou najít sofistikované systémy. Zadá se termín, délka pobytu, maximální cena a během chvilky vypadne nabídka. Zbývá letenku zarezervovat a následně zaplatit. Nejsnazší je to přes internet.

„Online si u nás loni koupilo letenku 70 procent zákazníků. Deset procent z toho prostřednictvím mobilního zařízení. A letos prodejci očekávají další růst.

A stejným způsobem si individuální cestovatelé hledají i ubytování. „Většina Čechů má ubytování na celou dobu pobytu, nebo al espoň na první dny zajištěny ještě před svým odletem,“ říká Janičinová.

Více než 60 procent si ho přitom „bookuje“ současně s letenkami. A to buď u stejného prodejce, kde si kupují letenky, nebo zvlášť přes speciální servery zaměřené čistě na ubytování, například přes Booking.com, Tripadvisor.cz, Trivago.cz. Ceny se na rozdíl od letenek odvíjí především od sezonnosti.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?