28. dubna 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chceme nová místa pro auta, žádali poslanci. Zamlčeli, že mají 41 dalších

Někteří poslanci jsou proti tomu, aby parkoviště na Malostranském náměstí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří poslanci jsou proti tomu, aby parkoviště na Malostranském náměstí... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Potřebujeme 40 míst pro naše auta, odpověděli zástupci poslanecké sněmovny na dotaz, kolik žádají náhrad za parkoviště na Malostranském náměstí, které v létě přestane existovat. Při výčtu stání, která jim po jeho zrušení zbudou, však zároveň opomněli zmínit čtyři desítky míst.

Poslanci a zaměstnanci sněmovny dnes můžou v historickém centru Prahy, v těsném sousedství svých kanceláří na Malostranském náměstí, nechat svůj vůz na zhruba 153 místech.

Jen těžko se někteří z nich smiřují se skutečností, že o část vyhrazených stání přijdou. Politici z pražského magistrátu se totiž rozhodli k 1. červenci zrušit - v rámci zkrášlování lokality - parkoviště pod chrámem svatého Mikuláše, kde má sněmovna nyní rezervaci pro 42 aut.

Sněmovní kancléř Petr Kynštetr proto začal minulý týden vyjednávat s pražským radním Petrem Dolínkem (ČSSD). Pro „své lidi“ žádal vytvoření několika desítek nových parkovacích příležitostí v blízkém okolí poslanecké budovy, což vzhledem ke specifickému místu v centru města není zrovna snadné.

„Je tady horní část Malostranského náměstí, je tu Valdštejnské náměstí. Potřebujeme zhruba 40 míst,“ uvedl minulý týden Roman Žamboch z tiskového odboru sněmovny. K samotnému jednání se vyjadřovat nechtěl, protože ještě nedošlo ke konkrétní dohodě.

Když jej Lidovky.cz žádaly o soupis aktuálních počtů venkovního a podzemního stání, které mají zákonodárci a zaměstnanci nyní k dipozici, uvedl, že v prvním případě je to 42 (což je počet rezervací na zrušeném parkovišti). V garážích pod budovou pak zaparkuje zhruba 70 aut. Všechna stání jsou podle Žambocha ve všední dny plně obsazená.

Vjezd do poslaneckých garáží z Malostranského náměstí.
Vyhrazená stání na Malostranském náměstí před budovou poslanecké sněmovny.

Jeden ze čtenářů však redakci upozornil, že sněmovna má kromě zmíněných míst k dispozici ještě minimálně 40 dalších vyhrazených parkovacích ploch na Malostranském náměstí ve směru k Nerudově ulici a pak také přímo ve Sněmovní ulici. Tato místa ředitel tiskového odboru Žamboch ve svém původním výčtu opomněl.

Lidovky.cz pak čtenářovo upozornění ověřily přímo na místě: na Malostranském náměstí mají poslanci a spol. k dispozici ještě osmnáct míst a přímo před budovou ve Sněmovní ulici ještě 23 až 24 pozic. Dohromady tedy 41 až 42 "opomenutých“ míst.

To znamená, že i po zrušení veřejného parkoviště (kde měla sněmovna rezervovanou více než polovinu ze 76 míst) na tom poslanci nejsou špatně. Zbude jim 111 stání.

Je na místě připomenout, že poslanci mají nárok na proplacení nákladů na cestování hromadnou dopravou, která je vzhledem k umístění poslaneckého sídla nejsnazším a nejšetrnějším způsobem cestování do práce – vynecháme-li případy, kdy zákonodárci a další auto nezbytně potřebují.

Tady stát nemůžeme. Anebo ano?

Když se Lidovky.cz dotazovaly na rozpor mezi počty uváděnými zástupci sněmovny a skutečnými parkovacími stáními, odpověděl Roman Žamboch, že přímo před sněmovnou napočítal jen dvanáct míst. Jak je to možné? Reálný počet je 23 až 24. K tomu ještě dvanáct dalších pozic na Malostranském náměstí.

„Jenže ta část od Thunovské ulice ke slavnostnímu vchodu a ještě zhruba šest metrů dál se k parkování většinou používat nedá, protože bývá velmi často vyblokovaná policií pro oficiální zahraniční delegace, které přijíždějí na návštěvu buď za některými představiteli sněmovny nebo za předsedou vlády, a pokud jde o místa podél Malostranského náměstí, tak ta budou zřejmě přestavbou na klidovou zónu zrušena rovněž,“ odpověděl Žamboch.

Malostranské náměstí v plné kráse. Bez aut by ta okolní architektura nevynikla.

Malostranské náměstí se současným parkovištěm, které zmizí 1. července.

Ani v jedné části své odpovědi však šéf tiskového odboru pravdu neměl.

Policie opravdu v případě zahraničních návštěv a jiných příležitostí zabere část parkovací plochy, ale rozhodně nelze říct, že tato místa nelze používat po většinu času.

„Záleží jak na velikosti delegace, tak i na programu sněmovny. Především s ohledem k rezidentům se snažíme blokovat spíše místa vyhrazená pro poslance a zaměstnance sněmovny. V případě, kdy zejména vzhledem k programu samotné sněmovny je nutno blokovat i místa v modré zóně (určené pro rezidenty – pozn. red.), činíme tak s maximálním ohledem právě k rezidentům a to na základě stanovení přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích,“ popsal Jozef Bocán z policejního prezidia. „K této situaci dochází v počtu jednotek případů za měsíc,“ dodal k frekvenci takových opatření.

Osmnácti rezervací na Malostranském náměstí se pak žádné změny nedotknou. Podle Prahy 1 dojde jen k odstranění parkoviště. „O zrušení dalších míst se v tomto čase ještě neuvažuje,“ vyvrátila obavy ředitele tiskového odboru mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Vzhledem k historické lokalitě neexistuje příliš mnoho možností, kam náhradní parkovací místa požadovaná zástupci sněmovny pro poslance přidat.

Auta nyní smí stát například nad mikulášským kostelem. Tam však mají část z několika desítek míst zajištěnou rezidenti s parkovací kartou, zbývající stání si pak lze na několik hodin zaplatit v parkovacím automatu.

Možností je tedy vyhrazení části této plochy nad chrámem pro potřeby poslanecké sněmovny. „Kdybychom neomezili místní, tak se můžeme bavit o tom, že můžou být dvě místa tam, tři místa tam,“ uvažoval radní pro dopravu Petr Dolínek. Otázkou je, zda se podaří najít další stání v jiných částech náměstí.

O jakých konkrétních řešeních se v úterý reprezentanti magistrátu, Prahy 1 a poslanecké sněmovny na schůzce minulý týden bavili, není jasné.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!