8. dubna 2016 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Největší přístav v Řecku bude patřit Číňanům. Dělníci protestují

Řecký přístav Pireus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký přístav Pireus. | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko podepsalo dohodu o prodeji svého největšího přístavu Pireus čínské rejdařské firmě COSCO. Ta za zhruba dvoutřetinový podíl v přístavu zaplatí v přepočtu asi 10 miliard korun. Proti prodeji v pátek v Aténách protestovali přístavní dělníci, kteří mají obavy o svá pracovní místa.

Mezi některými protestujícími a policií došlo ke krátkým potyčkám, napsala agentura Reuters.

Privatizace státního majetku je jednou z klíčových podmínek záchranného programu pro silně zadlužené Řecko.

Dohodu podepsali v Aténách řecký premiér Alexis Tsipras a předseda společnosti Cosco Sü Li-žung. Firma v rámci dohody nejprve koupí 51procentní podíl v přístavu za 280,5 milionu eur. Po dokončení povinných investic získá dalších šestnáct procent akcií přístavu za 88 milionů eur.

Pireus je významnou námořní branou do Asie, východní Evropy a severní Afriky. COSCO již v přístavu Pireus vlastní licenci na provoz dvou ze tří kontejnerových terminálů.

Řecko loni v červnu odmítlo dohodu s mezinárodními věřiteli, která by mu zajistila novou finanční pomoc. Řecká vláda pak musela na tři týdny uzavřít banky a zavést omezení pohybu kapitálu. Nakonec se domluvila s věřiteli na třetím záchranném programu, v jehož rámci by Řecko mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur.

Prodej státního majetku patří mezí klíčové prvky všech dosavadních záchranných programů pro Řecko. Atény však zatím prostřednictvím privatizace získaly pouze 3,5 miliardy eur, protože prodej státního majetku komplikuje politický odpor i byrokratické překážky.

Loni v prosinci řecká vláda podepsala dohodu o dlouhodobém pronájmu regionálních letišť s německou letištní společností Fraport. Smlouva v hodnotě 1,2 miliardy eur byla prvním významným privatizačním kontraktem dokončeným za vlády premiéra Tsiprase.

ČTK
D. Inzenyr To by se v Evrope stat nemohlo. 12:47 9.4.2016
L. Wellner A víte, kolik Čína dluží USA? 13:53 9.4.2016
J. Novák 567 Kolik? 4:56 10.4.2016
L. Wellner 350 miliard dolarů. 16:19 10.4.2016

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!