Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Do pražských ulic vyjede tramvaj, která upozorňuje na svou přednost na přechodech

Pražská hromadná doprava. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská hromadná doprava. (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Pražský dopravní podnik (DPP) vyšle do ulic města speciálně polepenou tramvaj, která má chodce upozornit, že na přechodu nemají před tramvají přednost. Důvodem je rostoucí počet lidí, kteří zemřeli po střetu s tramvají. Zatímco v roce 2017 to byli v hlavním městě tři lidé, v loňském roce osm. DPP je městskou firmou, která provozuje autobusy, metro, tramvaje a lanovku.

„Zvyšuje se počet lidí, kteří po střetu s tramvají zemřou, ale zvyšuje se i počet nehod tramvají s chodcem. Naštěstí většina z nich končí šokem, odřeninou, ale v momentě, kdy tu máme poměrně velký počet fatálních událostí, tak jsme se rozhodli pro tuto kampaň,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski.

Do ulic vyjede tramvaj, která má na sobě žlutý polep s nápisy a siluetami sražených chodců. Součástí je také jakási tabule se skóre, podle níž chodec prohrává s tramvají 0:1. Nápisy na voze upozorňují na prohřešky lidí. Nejčastější chybou je nepozornost a nedání přednosti tramvaji. Problémem je sledování displeje telefonu za chůze nebo nasazená sluchátka. Řada lidí rovněž přechází, kde nemají, například za vozem, kde nemají šanci vidět tramvaj jedoucí z protisměru.

Brzdná dráha nezatížené tramvaje typu T3 je při rychlosti 50 kilometrů v hodině zhruba 42 metrů. Pokud jsou v ní lidé, ještě se prodlužuje. Auto stejnou rychlost ubrzdí na 12,9 metru. „Zatímco u střetů chodce s automobilem je ve většině případů viníkem řidič, právě u střetů s tramvajemi bohužel fatálně chybují sami chodci,“ řekl Tomáš Neřold z Besipu, se kterým DPP a Praha na kampani spolupracují.

V loňském roce se v Praze událo 104 nehod tramvají s chodci. To je sice o sedm nehod méně než v roce 2017, ale zemřelo při nich osm lidí, zatímco předloni to byli tři lidé.

Policie v loňském roce zaznamenala v hlavním městě téměř 700 dopravních nehod, kterých se účastnili chodci. „Více než 300 bylo zaviněno chodci. Co se týče následků, tak 11 z těch zaviněných bylo smrtelných,“ řekl ředitel pražské policie Jan Ptáček.

Nehody chodců a tramvajemi v Praze
 Rok Počet nehod s chodci Počet úmrtí
2013826
2014904
2015994
2016752
2017 111 3
2018 104 8

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.