28. května 2009 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy hledají peníze kde se dá, draží palác za stamiliony

Plakáty oznamují, že palác Českých drah v Hybernské ulici v Praze jde do dražby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakáty oznamují, že palác Českých drah v Hybernské ulici v Praze jde do dražby. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA  České dráhy, které se potýkají s vysokými ztrátami, hledají peníze, kde se dá. A na řadu stejně jako v minulých letech přichází prodej nemovitostí. Těch už železničnímu dopravci příliš mnoho nezbývá, je mezi nimi ale pozdně barokní Sweerts-Šporkovský palác.

Ten se České dráhy snaží prodat už podruhé. „V první dražbě jsme chtěli pět set milionů. To bylo loni v létě, kdy koruna rostla k závratným výšinám a euro sláblo. To vnímáme jako zásadní důvod, proč investoři neměli zájem,“ míní Ondřej Kubala, mluvčí Českých drah.

Sweerts-Šporkovský palác v Hybernské ulici byl postaven v letech 1725 až 1789. Moderní nástavbou ho ve 20. letech doplnil architekt Josef Gočár. Poté palác sloužil jako sídlo Anglo-československé banky.

A fungoval i jako kancelářské prostory Českých drah, které ale v rámci úsporných opatření sestěhovaly útvary jinam a prázdný dům nyní chtějí prodat. Nachází se v sousedství Lidového domu, sídla sociálních demokratů.

Vyvolávací cena v letošní dražbě je 350 milionů. „Chtěli bychom samozřejmě víc, ale je třeba respektovat i zákonitosti finanční krize,“ uvedl Kubala. První kolo aukce proběhne čtvrtého června.

 Pro dráhy zařizuje prodej nemovitosti ve veřejné dražbě společnost Clanroy. Ta vyhrála tendr na příští čtyři roky na prodej nepotřebných nemovitostí. „V dostatečném časovém předstihu jsme dali vědět mnoha subjektům, které mohou zaplatit během šedesáti dnů od vypsání dražební vyhlášky více než třináct milionů eur,“ řekl LN Robert Gregov, nový výkonný ředitel společnosti Clanroy.

Odhadnout, zdali budou dráhy při prodeji úspěšnější než loni, je podle něj těžké. „Nedá se to stanovit z počtu poptávek po dokumentaci objektu. Děláme i další individuální prohlídky, kterých se obvykle účastní kupci se skutečným zájmem, kteří bývají z logických obchodních pohnutek obvykle viděni až v aukční síni,“ dodal Gregov.

Kupec si bude muset připravit další stamiliony
Nemovitost v zajímavé pražské lokalitě je nicméně poměrně opotřebená. „Jde o kanceláře, které standardem neodpovídají současným nárokům na moderní provoz,“ řekl Gregov.

K tomu, aby se nemovitost posunula do jednadvacátého století, je podle Gregova potřeba dalších významných investic. Odborníci mluví až o půlmiliardě korun, kterou bude muset kupec vydat na to, aby byl schopen devět tisíc metrů čtverečních užitné kancelářské plochy pronajímat případným zájemcům.

 Podle Kubaly je potřeba Českým drahám finančně pomoci. Zmiňuje především dlouhodobý problém s nedofinancováním regionální dopravy, kde dluží kraje dopravci asi tři miliardy korun.

„Je to nesystémové a z hlediska dlouhodobé strategie nešťastné, řešit prodejem majetku nedofinancování regionálních vlaků, ale pokud chceme dál cestující vozit, nemáme jinou možnost,“ uvedl Kubala. Podle něj dráhy připravují další dražby budov, které nepotřebují, konkrétní objekty ale specifikovat nechtěl.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.