Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropská komise chce, aby aerolinky zrušené lety nahrazovaly ročními vouchery

Letadla aerolinek Air France na letišti Charlese de Gaulla u Paříže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla aerolinek Air France na letišti Charlese de Gaulla u Paříže. | foto: Reuters

Brusel Evropská komise se chystá navrhnout leteckým společnostem, aby poskytovaly svým klientům za zrušené lety nejméně rok platné vouchery za stejných podmínek. Státy se zase Brusel chystá vyzvat, aby se za tyto poukazy zaručily a motivovaly tím cestující k jejich využívání.

Vyplývá to z dokumentu EK, o němž v pondělí informovala agentura Reuters. Návrh je součástí balíčku doporučení k letní turistické sezoně, který se komise chystá představit ve středu.

Většina aerolinek v současnosti provozuje kvůli uzavření hranic či obavám cestujících v současnosti jen minimum letů. Letecká lobby se proto snaží přesvědčit komisi o uvolnění pravidel, která aerolinkám nařizují vrátit peníze zákazníkům za zrušené lety, pokud klienti nechtějí využít jiný termín.

EK tomu dlouhodobě odolávala, avšak koncem dubna podpořila požadavek většina členských zemí včetně Německa, Francie či Česka.

Komise proto chce navrhnout, aby se státy zaručily za vouchery na stejné trasy, které budou mít nejméně roční platnost a za stejných cenových podmínek zajistí zákazníkům stejné služby. Pokud by cestující nechtěli nebo nemohli využít voucher, do roka od jeho vydání budou moci požádat o vrácení peněz.

Letectví patří k oblastem nejpostiženějším koronavirovým výpadkem. Manažeři aerolinek vyjednávají s vládami o možnostech záchranných investic či úvěrů a netrpělivě vyhlížejí konec omezení. Některé letecké společnosti rovněž kritizují chystaná bezpečnostní doporučení pro budoucí provoz, mezi něž by mohlo patřit neobsazování některých míst v letadlech v rámci prevence nového šíření viru. Podle aerolinek by to přineslo další ztráty.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.