Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
8. srpna 2018 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kimova nová tramvaj. Severokorejský vůdce se pochlubil strojem, který pochází z Československa

Kim Čong-un byl z nových vozů nadšený, pochválil nejen nový vzhled. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un byl z nových vozů nadšený, pochválil nejen nový vzhled. | foto: KCNA

Praha Severokorejská tisková agentura zveřejnila snímky nových tramvají, které by měly jezdit v hlavním městě Pchjongjangu. Vylepšené vozy si osobně prohlédl i severokorejský vůdce Kim Čong-un. Podle webu Československý dopravák se však pravděpodobně nejedná o zbrusu nový stroj, jak tvrdí agentura, ale o modernizovanou československou tramvaj KT8D5.

Kim Čong-un navštívil továrnu na výrobu trolejbusů a podnik na opravy autobusů. Seznámil se přitom i s novou tramvají určenou pro hlavní město. U vozů vyzdvihl zejména využití lokálních součástek, dále uvedl, že nové vozy jsou dokonalé a bez zjevných vad. Kim Čong-un podle severokorejské tiskové agentury pochválil i nižší hluk a kratší dobu jízdy tramvaje. Obdivoval i pohodlné sedačky a pogumované podlahy. Později večer se severokorejský vůdce s novým typem tramvaje projel.

Tramvaj absolvovala i noční jízdu.
Tramvaj podle webu Československý dopravák stojí na základech československého...

Podle webu Československý dopravák však většina součástek pro autobusy a trolejbusy pochází z Číny, protože země nemá kvůli sankcím přístup k nejnovějším dopravním technologiím. Na severokorejských ulicích tak lze potkat například upravené vozy Nissan a další vyřazené čínské stroje.

Ačkoliv je tedy tříčlánková obousměrná tramvaj oficiálně považována za nový výrobek, působí, že vychází z československého vozu typu KT8D5. Těch bylo do Severní Koreje dodáno pro zahájení provozu první tramvajové linky v roce 1991 45 kusů. Poté do země putovalo ještě 129 tramvají typu T6B5 a další ojeté tramvaje z produkce ČKD Tatra Smíchov, a to z Německa a z Prahy.

Vozy jsou i přes problematickou údržbu nadále v KLDR provozovány a nyní zřejmě prošly modernizací, při které vozidla razantně změnila svůj vzhled. Použita jsou totiž nová čelní okna, dvoukřídlové dveře i lepená okna. Vypadá to ovšem, že základ, tedy elektrická výzbroj vozu a motory, jsou stále původní.

Tramvaje KT8D5 vyráběl mezi lety 1986 a 1994 závod ČKD Tatra Smíchov. Celkem bylo vyrobeno zhruba 200 kusů, většina byla určena pro dopravní podniky v Česku a Slovensku. Mimo tyto země se tramvaj toho typu projela i v Moskvě, Volgogradu a Sarajevu, kam byly v letech 1998 až 2001 dodány i čtyři ojeté vozy z Košic.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...