Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Leo Express vybírá okruh, kde vyzkouší vlaky z Číny. Testy začnou příští rok

První vizualizace soupravy určené pro společnost Leo Express od čínského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První vizualizace soupravy určené pro společnost Leo Express od čínského... | foto: CRRC

PRAHA Nové vlaky společnosti Leo Express postupně získávají podobu, která bude příští rok k vidění na kolejích v Česku a dalších zemích. Soukromý dopravce nyní podle zjištění serveru Lidovky.cz začal vybírat zkušební okruh a zázemí, kde bude prototyp od čínského výrobce CRRC testovat.

Tři vlaky od největšího producenta železniční techniky na světě si Leo Express objednal loni v září. Čínu si vybral i proto, že na soupravy nebude moc dlouho čekat. Železniční stroje z této země jsou ale v Evropě zatím vzácností, výše zmíněná China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) dodávala zatím jen do Makedonie. Proto musí získat česká i další potřebná razítka.

Elektrické vlaky vyvíjené speciálně pro českého dopravce nejprve projdou náročným testováním, aby vyhověly předpisům pro země, kde s nimi chce Leo Express jezdit. Dlouhodobě cílí například na polské koleje.

“Nyní vybíráme subdodavatele a partnery pro výrobu a homologaci našich nových jednotek ve střední Evropě. Vzhledem k tomu, že chceme jednotky schválit v co nejvíce státech tohoto regionu, bude záležet na rychlosti, profesionalitě a ceně. Zkoušky by měly začít v roce 2018,“ popsal výkonný ředitel Leo Expressu Peter Köhler. Část subdodavatelů pro vlaky by mohla být z Česka, budou se však vyrábět v Číně.

Nyní jezdí firma po Česku a Slovensku s pěti černozlatými vlaky Flirt od švýcarského výrobce Stadler. Nové jednotky – jejichž cenu ani jeden z partnerů neuvedl – představují ambici expandovat na další české tratě. Třeba na dotované linky, které plánuje ministerstvo dopravy soutěžit v otevřených tendrech.

Nabízí se, že soupravy bude Leo Express zkoušet v nějakém blízkém areálu – v Česku, Německu či Rakousku. I kvůli dohodě s CRRC, že bude na celý proces včetně homologace dohlížet. „Výrobce vlaků bude spoléhat na nás, v Evropě nemá tolik zkušeností,” vysvětlil ředitel Köhler.

Černo-zlatá souprava nového železničního dopravce Leo Express
První vizualizace soupravy určené pro společnost Leo Express od čínského...

V Česku je nejznámější testovací okruh ve středočeské Velimi, který patří společnosti VUZ, dceřiné firmě Českých drah. Soupravy tam zkouší známí výrobci jako Škoda Transportation, Alstom, Stadler či Bombardier.

Šéf VUZ František Bureš nechtěl případnou poptávku ze strany Leo Expressu komentovat. “K zákazníkům se nemůžu vyjadřovat,” odpověděl na dotaz serveru Lidovky.cz. “Naši zákazníci jsou i v Číně, Japonsku a Koreji. V těchto zemích se dnes vyrábí většina světové produkce moderní železniční techniky,” dodal obecně Bureš.

Leo Express připustil, že uznávaný český okruh mezi kandidáty pro zkoušky čínských vlaků je. “Obrátíme se i na ně. Určitě budeme oslovovat ještě dalších pět až sedm společností,” doplnil Peter Köhler z Leo Expressu.

Pokud bude jeho firma s čínskými jednotkami spokojená, může v budoucnu uplatnit opci na dalších až třicet souprav.

LEO EXPRESS

  • Soukromá společnost Leo Express zahájila činnost v roce 2012 jako železniční dopravce na trase mezi Prahou a Ostravskem. Jezdí i na Slovensko, kde zastavuje například v Žilině, Popradu a Košicích.
  • Kromě osobních vlaků provozuje i autobusové linky. Loni v červnu firma koupila dopravní společnost TigerExpress zaměřenou na autobusovou a minibusovou přepravu.
  • V roce 2015 dopravce, který patří podnikateli Leoši Novotnému, snížil ztrátu na 67 milionů korun ze 135 milionů v roce 2014. Loni v pololetí firma hospodařila se ztrátou 31 milionů korun.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Dosud poslední otevřená část Pražského okruhu mezi D5 a D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Dosud poslední otevřená část Pražského okruhu mezi D5 a D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Dosud poslední otevřená část Pražského okruhu mezi D5 a D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....