Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministr dopravy Ťok chce zvýšit maximální rychlost na dálnicích na 140 km/h

- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy - | foto: Shutterstock

Praha  Součástí chystané novely zákona o pozemních komunikacích je zvýšení povolené rychlosti na dálnicích ze 130 na 140 km/h na vybraných úsecích. Ředitelství silnic a dálnic zatím vytipovalo asi 250 km dálnic, kterých by se změna mohla dotknout. S návrhem přišel ministr dopravy Dan Ťok, inspiroval se Rakouskem, které vyšší rychlost testuje od loňského srpna na 60 km dálnice A1.

„O zvýšení se dá uvažovat u rovných dálničních úseků, které nevedou složitým terénem. Jedná se tedy například o D1 z Lipníku až ke Klimkovicím, D2 od Chrlic směrem k hranici se Slovenskem, D5 od Plzně k německé hranici nebo D11 v úseku Jirny – Hradec Králové,“ okomentoval pro deník MF DNES, který s informací přišel, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Podle Aleše Vémoly, ředitele Ústavu soudního inženýrství, ale nejsou na případnou změnu připraveny tuzemské dálnice ani český řidič, kterým chybí respekt k dodržování bezpečného odstupu.

V roce 2015, kdy se naposledy projednávalo zvýšení dálniční rychlosti, byl návrh zamítnut Senátem. „Jsem rád, že prošla tato verze zákona, protože si myslím, že v současné době naše dálnice nejsou na tuto rychlost připraveny,“ připomíná tehdejší Ťokova slova deník.

V současnosti 140km rychlostí mohou na dálnicích kromě Němců, kteří na velké části rychlostních komunikací nemají limit, jezdit Bulhaři a Poláci. Obě země přitom podle evropských dopravních statistik patří v tomto ohledu k nejnebezpečnějším.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....