Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

ŘSD: V mostu na D1 chybí 322 tun oceli. Případ vyšetřuje policie

Cenu a získal také zavěšený most na dálnici D47 přes Cenu a diplom získal také zavěšený most na dálnici D47 přes Odru a Antošovské jezero. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cenu a získal také zavěšený most na dálnici D47 přes Cenu a diplom získal také zavěšený most na dálnici D47 přes Odru a Antošovské jezero. | foto: Reprofoto

PRAHA Pilíře mostů na dálnici D47 si sedají a nosná konstrukce z oceli rezne. Oprava jednoho mostu vyjde na 600 milionů korun. Takové závěry vyplynuly z auditu, který nechalo vypracovat Ředitelství silnic a dálnic u německých expertů.

Vedoucí konsorcia stavitelů, kterým je společnost Eurovia CS, se k prezentovaným výsledkům šetření ŘSD odmítlo vyjádřit. Expertizu totiž zatím nemá k dispozici.

ŘSD má navíc podezření, že stavební firmy při budování dvou mostů inkasovaly od státu neoprávněně 18 milionů korun navíc, uvedl dnes server iHned.cz. Firmy si prý nechaly při stavbě mostů proplatit ocel, kterou ale nakonec nepoužily. Případ podle webu vyšetřuje policie.

Nedostatky na celkem pěti mostech odhalil audit německých expertů, které si zadalo ještě bývalé vedení ŘSD.

Spor o kvalitu

Kusy pneumatik vykopané při kontrole podloží D47.

Kusy pneumatik vykopané při kontrole podloží

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě vypukl loni, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ŘSD zhotovitel, společnost Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu.

Eurovia to odmítá. Kvůli poškozování dobrého jména společnosti podala na ŘSD žalobu.

Šetření zjistilo, že za vzniklé potíže mohou chyby v projektu, kdy byla ocel umístěna do nevhodného prostředí, ve kterém je vystavená působení vody a posypové soli stékající z vozovky, uvedla Pošvářová. Ne všechny mosty ale mají v sobě ocelovou konstrukci. Cena oprav se tak u některých může lišit.

ŘSD se nyní chce se zhotoviteli dohodnout na uznání reklamací a opravách na jejich náklady. Pokud jednání k tomuto řešení nepovedou, podá žaloby. ŘSD očekává dopisy od zhotovitelů, zdali vady uznávají a zdali je budou na vlastní náklady odstraňovat.

Vinu nesou i úředníci a stavební dozor

Eurovia ale odmítla stoprocentní odpovědnost za současný stav mostních konstrukcí. "Všechny reklamované vady postupně projednáváme, z definice ale nemůžeme všechny paušálně akceptovat, dokud se s ŘSD nedohodneme na příčinách každé jednotlivé vady, které jsou pro určení odpovědnosti rozhodující," uvedla v tiskové zprávě mluvčí firmy Petra Kučerová.

Cenu a získal také zavěšený most na dálnici D47 přes Cenu a diplom získal také zavěšený most na dálnici D47 přes Odru a Antošovské jezero.

Zavěšený most na dálnici D47 přes Odru a Antošovské jezero.

Podle Pošvářové ale není vůbec jisté, zdali za všechny chyby mohou pouze zhotovitelé. Ředitelství sice projekt schvaluje, v podmínkách je ale zároveň uvedeno, že souhlas objednatele (ŘSD) nezbavuje zhotovitele odpovědnosti za vzniklé vady. Část odpovědnosti tak mohou nést úředníci ŘSD a svůj díl viny pravděpodobně bude mít i najatý stavební dozor, dodala s tím že věří, že i po něm bude ŘSD vymáhat škodu vymáhat.

Čeští experti jsou zaujatí

Důvodem, proč si ŘSD posudky na kvalitu mostů objednalo v Německu, je podle Pošvářové to, že v Česku nejsou experti v oboru ocelových konstrukcí, které by bylo možné považovat za nezávislé. Lidé, kteří v této oblasti v Česku působí, mají příliš blízko ke stavebním společnostem, dodala šéfka úseku kontroly kvality staveb.

ČTĚTE TAKÉ:

Problémy s mosty se vyskytly na úseku dálnice D47, která je známá především tím, že se její povrch krátce po uvedení do provozu v roce 2008 začal vlnit. K tomuto problému manažer kvality ŘSD Miroslav Wagner řekl, že záruční doba, během které může ŘSD vady na tomto úseku reklamovat, končí 30. listopadu. Podle něj ale nepřichází v úvahu, že by stát tuto lhůtu promeškal. Všechny známé vady, kterých je na tomto úseku dálnice přes tisícovku, ŘSD již písemně reklamovalo.

Nedostatky na celkem pěti mostech odhalil audit německých expertů, které si zadalo ještě bývalé vedení ŘSD.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!