Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový šéf rady ČSA Zámečník: Změny budou bolet, aerolinky ale přežijí

Miroslav Zámečník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Zámečník | foto: Lidové noviny

PRAHA Restrukturalizace aerolinek bude pokračovat. Stát vydal signál, že likvidita ČSA je zajištěna, říká v rozhovoru pro Lidové noviny nový předseda dozorčí rady ČSA Miroslav Zámečník. Chce, aby si piloti snížili platy o 30%.

LN Jaké kroky lze v nejbližší budoucnosti očekávat od nového vedení ČSA?
Společnost nadále bude postupovat podle restrukturalizačního plánu, který již prováděl minulý management. Některá opatření se budou akcelerovat a tím se posílí cash flow společnosti. Žádná opatření jsme nezastavili. Vše běží dál, ale poběží to pod menším tlakem.

LN Co považujete za hlavní přínos včerejší personální změny?
Nejdůležitější je bezpochyby signál ze strany akcionáře, že likvidita společnosti je zajištěna. Restrukturalizační opatření se budou dělat dále, budou bolet, ale společnost je přežije.

LN Co je ale tím signálem svědčícím o dostatku likvidity? Proběhly pouze personální změny, nikoliv finanční rozhodnutí. Je pravda, že žádné finanční rozhodnutí nepadlo. Ale vytvořil se prostor pro akceleraci již dříve navrhovaných opatření, mezi kterými je například prodej několika letadel, prodej duty free obchodů či spojování některých aktivit s pražským letištěm.

LN Ministr financí Janota uvedl, že nová dozorčí rada zaúkolovala nového předsedu představenstva Miroslava Dvořáka, aby předložil nový restrukturalizační plán do valné hromady ČSA 18. listopadu...
Ne, tak to není. Pan Dvořák musí již do úterý vypracovat pro dozorčí radu své připomínky. Ty pak budou zapracovány do materiálu, který bude předkládán valné hromadě osmnáctého listopadu.

LN Co ale může pan Dvořák do 24 hodin stihnout?
Nelze přece opomíjet, že hodně restrukturalizačních opatření již bylo představeno. Spíše se bude jednat o předsunutí či akceleraci některých opatření. Žádné nové pronikavé geniální věci nelze čekat.

LN Klíčové je zejména vyjednávání s odboráři o jejich ochotě snížit si platy...
Pan ministr Janota sdělil představitelům odborových organizací již v pátek, že snižování platů v určitém objemu je nezbytné. Nová dozorčí rada nyní odhlasovala, že pro to, aby vše fungovalo, je nezbytné, aby si piloti snížili platy o 30 procent a personál o 15 procent.

LN Prezident ČSA Radomír Lašák ještě před personální obměnou ve vedení společnosti informoval, že se odboráři v memorandu zavázali ke snížení platů. Avšak piloti prý souhlasí jen s 24procentním snížením a palubní personál se zhruba 13procentním snížením...
Dozorčí rada se usnesla, jak se usnesla. To je silný mandát pro jednání představenstva. Chceme udělat vše pro to, aby od 1. listopadu mzdové náklady klesly.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!