29. září 2009 12:08, aktualizováno  13:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

O prodeji ČSA chce vláda rozhodnout do dvou týdnů

Logo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČSA | foto: Reprofoto

PRAHA Otázku, zda prodat či neprodat České aerolinie, vláda vyřeší zřejmě do 14 dnů od podání cenové nabídky konsorcia Unimex Travel Service. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr financí Eduard Janota. Termín pro podání cenového návrhu je středa 30. září.

"Bude to týden nebo maximálně 14 dnů," uvedl Janota, který podle svých slov doufá, že nabídka ve středu na ministerstvo financí dorazí. To potvrdil v pátek serveru iDnes.cz šéf Unimexu Jiří Šimáně. Podle něj konsorcium za aerolinie nabídne "nadstandardní cenu".

Právě cena bude hlavním ukazatelem při rozhodování kabinetu. Jak uvedl Janota, v potaz se bude brát také stanovisko dozorčí rady, kterou nedávno obsadili krizoví manažeři. Ministerstvo financí pro doporučení vlády prý využije také vlastní poznatky.

Termín pro podání privatizační nabídky zůstává 30. září, na základě nabídnuté ceny měla vláda původně rozhodovat o případném prodeji firmy do týdne od otevření nabídky, tedy do 7. října.

Podle dnešních Hospodářských novin se ministerstvo financí chystalo odložit konečný verdikt až na 20. října. Listu to sdělil Tomáš Uvíra, vrchní ředitel odboru ministerstva, který má privatizace na starost. Janota však přítelem větších odkladů není.

Podle Uvíry je důvodem delšího vyhodnocení nejen snaha získat víc času na posouzení nabídky, ale také na přípravu vlastního plánu na
restrukturalizaci aerolinií. Ministerstvo chce nejprve posoudit, co s ČSA může dělat stát sám a zda je cena nabízená konsorciem Unimex - Travel Service, které je jediným zbylým účastníkem v privatizaci Českých aerolinií, dostatečná, či nikoliv.

Podle něj trvá posuzování nabídek obvykle tři čtyři týdny. "Nic neobvyklého to tedy není. Pokud vláda bude chtít, abychom hodnocení nabídky a doporučení dali kdykoliv dříve, uděláme to. Ale lepší je, když na posouzení všech variant záchrany ČSA bude víc času," konstatoval.

V současné době jsou ve hře tři základní plány, jak ČSA pomoci: Jednak restrukturalizace, schválená bývalou dozorčí radou a vedením ČSA, podle níž už probíhá propouštění zaměstnanců aerolinek. Dále návrh chystaný novým šéfem dozorčí rady ČSA Václavem Novákem, který chce představit na jednání rady 7. října.

ČTK