Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Plzeň protáhne tramvaje až na Borská pole. Utratí za to více než půl miliardy

Tramvaj v Plzni. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj v Plzni. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PLZEŇ Plzeň prodlouží tramvajovou trať z konečné Bory až na Borská pole, tedy k univerzitě a velké průmyslové a obchodní zóně. Strategická stavba za 660 milionů korun obslouží výrazně se rozvíjející lokalitu, kam nyní jezdí pouze autobusy a jedna linka trolejbusu.

Město teď požádá o dotaci z operačního programu Doprava a z Integrovaného regionálního operačního programu IROP.

„Při cestách z centra k univerzitě nebudou muset lidé přestupovat, odpadne nárazové přetížení autobusů a vytvoří se podmínky pro vybudování chybějícího záchytného parkoviště,“ řekl náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

ČTĚTE TAKÉ:

Prodloužení tramvajové tratě má stát 597 milionů korun včetně DPH.

„Dotace může dosáhnout až 85 procent ze způsobilých nákladů, které jsou odhadnuty na 381 milionu korun,“ uvedl Kotas. IROP by měl také až 90 procenty podpořit stavbu přestupního uzlu Plzeň/Kaplířova - Dobřanská, který má přijít na 64 milionů korun s DPH, z toho způsobilé náklady se odhadují na 48 milionů korun.

Obě akce, které město vybuduje pouze s dotací, už mají stavební povolení.

Zhruba 350hektarová Borská pole prodělala za 20 let výrazný rozvoj s různými typy zástavby. Je tam průmyslová zóna s více než deseti tisíci pracovními místy, obchodní centra, polyfunkční administrativní objekty, bytové domy a univerzitní komplex. Do roku 2011 tam jezdily pouze autobusy, poté přibyla jedna linka trolejbusu.

Tramvaj plzeňského dopravního podniku.

Nejvíce cestujících je na zastávkách u křižovatky Klatovská - Kaplířova - U Borského parku. Mezi linkami tramvajové, autobusové městské a meziměstské dopravy se přesouvají lidé hlavně přes silnici I/27 z Klatov, velmi silně zatížené osobními vozy.

Počet cestujících přepravených na Borská pole v pracovní den od 05:00 do 21:00 v jednom směru je zhruba 6300 osob; ve směru z Bor jich přijíždí 3900, z centra 2400. Z konečné Bory k univerzitě jezdí 1900 osob, opačně zhruba stejně.

Dvoukilometrová trať se připravuje 15 let, problematické bylo hlavně jednání s majiteli pozemků; poslední získalo město v roce 2013. Tramvaj bude zatáčet z Klatovské do Kaplířovy ulice, zruší se současná konečná na Borech.

První ze tří zastávek bude v Kaplířové ulici u úřadu práce. První točna bude v přední části před mostem přes čtyřproudou silnici I/27, druhá za univerzitou. Trať a dokončení západního silničního okruhu jsou hlavními investičními prioritami současné městské koalice. Jako klíčovou stavbu ji chápe také univerzita, která loni dokončila v kampusu Bory čtyři vědecká centra, kde pracují stovky lidí.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!