7. listopadu 2018 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

PODÍVEJTE SE. Na Smíchově vyroste nejfuturističtější dopravní terminál v Česku

V další fázi se na střechu nádraží dostanou i autobusy, které nyní zabírají... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V další fázi se na střechu nádraží dostanou i autobusy, které nyní zabírají... | foto: A69 - architekti

PRAHA Nejfuturističtější dopravní terminál v Česku má vyrůst na pražském Smíchově. Počítá se s ­přemostěním kolejiště, autobusovým nádražím na střeše a snadnými přestupy mezi různými druhy dopravních prostředků. Myslí se na pěší, cyklisty, autobusy, tramvaje, metro i ­vlaky, parkování tu navíc najde až tisíc aut. Počítá se i­ s přívozy na nedaleké Vltavě.

Konkrétní vize představil ve čtvrtek Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Smíchovské nádraží je důležitou dopravní křižovatkou. Jde o­třetí největší vlakové nádraží v ­Praze. Denně tu zastaví 258 vlaků, které použije přes 15 tisíc cestujících. Metro sem denně přiveze více než 70 tisíc cestujících, na 20 ­tisíc pak tramvaje, další desítky tisíc městské a příměstské autobusy. Většina lidí nádražím pouze projde a přestupuje na jiný dopravní prostředek, právě to se má zjednodušit.

Nový terminál má nabídnout snadné přestupy. Pohodlně se mají cestující dostavat...

Nový terminál má nabídnout snadné přestupy. Pohodlně se mají cestující dostavat mezi autobusy, vlaky, metrem i tramvajemi. Z ulice před nádražím má být také odkloněná automobilová doprava, aby se místo zklidnilo.

Další pohled na nynější Smíchovské nádraží.

Další pohled na nynější Smíchovské nádraží.

Projekt pro Prahu připravili A69 - architekti. Na jeho realizaci tlačí developerská společnost Sekyra Group, která v ­oblasti plánuje vybudovat novou čtvrť. „První plně integrovaný dopravní terminál v Praze vzniká na základě naší iniciativy,“ říká výkonný ředitel skupiny Leoš Anderle. Hlavními investory budou ale Správa železniční dopravní stavby (vlakové nádraží) a­Praha (autobusy a parkoviště).

Čas tlačí...

Nová budova nad nádražím vyroste až ve druhé fázi přestavby.

Nová budova nad nádražím vyroste až ve druhé fázi přestavby.

Současná podoba autobusového nádraží Na Knížecí.

Současná podoba autobusového nádraží Na Knížecí.

V plánech rozvoje pražské veřejné dopravy se s autobusy na střeše smíchovského nádraží počítá už do roku 2022. Už teď ale úředníci uznávají, že jde o až příliš ambiciozní plán. Tlak na rychlé dokončení stavby tu ale je.

Ve druhé fázi místo stání pro autobusy vyroste nová budova. Nejpravděpodobněji...

Ve druhé fázi místo stání pro autobusy vyroste nová budova. Nejpravděpodobněji půjde o novou budovu magistrátu, která nahradí prostory v Jungmannově ulici na Praze 1, kde městu v roce 2028 končí nájem.

Pohled na autobusové nádraží Na Knížecí nyní.

Pohled na autobusové nádraží Na Knížecí nyní.

„Je to spíš naše zbožné přání, aby byl v této oblasti nějaký kapacitnější terminál co nejdříve, ale je nám jasné, že to záleží na mnoha dalších faktorech,“ přiznává mluvčí organizátora Pražské integrované dopravy Filip Drápal.

Najdete na Lidovky.cz