Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha od pondělí přidá jeden spoj metra, zkrátí se rovněž intervaly mezi soupravami

Pražské metro. Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. Ilustrační snímek | foto: Reprofoto/Dpp

Praha Poslední metro nepojede od pondělí z konečných ve 22:00, ale ve 22:15. Zkrátí se také intervaly mezi soupravami, sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Jedná se o reakci na postupné rozvolňování protiepidemických opatření, v pondělí je očekáván přechod ze čtvrtého na třetí stupeň systému PES. Provoz tramvají, autobusů a vlaků zatím zůstane beze změn. Omezení denního provozu do 22:00 bylo zavedeno od 2. listopadu.

Intervaly mezi soupravami se podle Drápala od pondělí sníží na úroveň, jaká platila v září před vyhlášením druhého nouzového stavu. Na lince A se zkrátí o 30 až 45 sekund na 180 až 210 sekund, na lince B o 20 až 30 sekund na 160 až 180 sekund a na lince C o 10 až 20 sekund na 130 až 155 sekund. Přidané poslední soupravy metra vyjíždějící ve 22:15 nebudou navazovat na poslední spoje denních autobusů a tramvají, které končí zhruba ve 22:30, dodal mluvčí.

Více se podle Drápala MHD zatím s ohledem na počet cestujících posilovat nebude. Ropid podle něj nepředpokládá výrazné zvýšení počtu cestujících ve večerních a nočních hodinách, ale pokud by v souvislosti s nadcházejícím adventem nastalo, jsou organizace a dopravní podnik připraveny na to reagovat. Podobně se v pondělí vyjádřil i náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Denní provoz metra, tramvají a autobusů je nyní postupně ukončován zhruba mezi 22:00 až 22:30. Současně s tím začínají vyjíždět noční linky tramvají i autobusů. Prodlouženy byly po 21:00 také intervaly na páteřních železničních tratích.

MHD je omezena i přes den, podle Drápala nyní jezdí asi 80 procent spojů metra a tramvají a více než 80 procent autobusů. Mluvčí dodal, že po pondělním posílení bude pražská MHD omezena o 10 až 15 procent a bude nabízet minimálně dvakrát větší kapacitu, než odpovídá momentálnímu počtu cestujících.

V pražském metru od letošního září ubylo několik milionů cestujících. Zatímco v září jich bylo přes 18,9 milionu, v říjnu to bylo necelých 13,5 milionu. V období od 1. do 18. listopadu jelo metrem asi 5,5 milionu lidí, proti stejnému období v říjnu to bylo o 3,6 milionu a proti září o 6,8 milionu lidí méně. Proti stejnému období loni v listopadu to je letos úbytek zhruba 12 milionů cestujících.

Provoz MHD byl již letos v březnu na začátku pandemie omezen. Kromě upravených jízdních řádů stále platí v Praze zákaz nástupu předními dveřmi nebo je zrušený prodej jízdenek u řidičů městských autobusů. Všichni cestující musí mít v MHD zakrytý nos a ústa, a to i na zastávkách.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!