Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha rozhodla, kudy povede Blanka č. 2

Šestikilometrový tunel byl zprovozněn po osmi letech budování a se čtyřletým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestikilometrový tunel byl zprovozněn po osmi letech budování a se čtyřletým... | foto: ČTK

PRAHA Od velkorysých plánů na navázání pražského vnitřního okruhu na tunel Blanka už vedení hlavního města jednou upustilo. Důvodem byla především příliš vysoká cena. Současné vedení Prahy se však k nim opět vrací.

„Naši předchůdci schválili usnesení, které jasně vytyčuje další část okruhu přes Povltavskou, Balabenku, Spojovací. Tahle varianta je zapracovaná ve všech územních plánech, projekt je rozpracovaný a hojně diskutovaný s městskými částmi. Teď chci pracovat na tom, aby byl definitivně připravený,“ řekl LN radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

S první Blankou se Praha dostala na vrchol žebříčku nejdelších městských tunelů. Teď se bude rozhodovat o tom, zda bude mít metropole další unikát. Ve hře je totiž i dvoupatrový tunel, který by vedl pod Bílou skálou. Od toho se má také odvíjet cena. Zatímco Blanka stála 37 miliard, známé odhady na její pokračování činí 40 miliard korun.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Šéfka ERÚ přešla do útoku

PRAHA Poziční válka o předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou dospěla do dosud nejvyhrocenější fáze. Od ledna kvůli tomu může Česko upadnout do několikanásobného chaosu – začnou krachovat elektrárny, regulátor bude bez předsedy, z jedné strany přijdou arbitráže a z druhé sankce od Bruselu. O situaci se podle zdrojů LN zajímá i ČNB.

Přestože se již několik let vypisuje podpora pro obnovitelné energetické zdroje, i když nemají schválení od Evropské komise, ERÚ nyní vyhlásil, že žádnou takovou podporu nevypíše, jak jako první upozornily HN. Vitásková má na své straně prezidenta Miloše Zemana, který jediný ji může odvolat.

  • Vlády musejí jít po internetových obrech

Nikdy v historii lidstva nebyly firmy tak silné, jako jsou současné internetové monopoly. „Jediné, co je může porazit, je státní regulace,“ říká spisovatel, podnikatel a kritik internetem ovládané společnosti Andrew Keen.

  • Misionáři našli vládě 153 běženců

Nadace Generace 21 nabídla přesídlení 153 uprchlíků z Iráku do Česka. Stát by ale musel zachraňovat jen křesťany

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...