Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha tají posudek k Blance. Není tam nic, co ohrožuje životy, tvrdí

Tradiční Velká jarní cyklojízda Prahou, které se zúčastnily tisíce lidí, letos... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční Velká jarní cyklojízda Prahou, které se zúčastnily tisíce lidí, letos... | foto: ČTK

PRAHA Na přelomu března a dubna dostali pražští radní posudek, který měl říct, jak to s těmi kabely v tunelu Blanka vlastně bylo. O dokumentu, který politici často zmiňovali i v médiích, se ale úplně přestalo mluvit. Vedení Prahy se totiž rozhodlo jeho závěry utajit, aby zbytečně nejitřily emoce mezi firmami i veřejností.

Podle některých spekulací leží znalecký posudek zamčený v trezoru na Odboru strategických investic. Jisté je to, že do něj nemohli nahlédnout ani zástupci kontrolora stavby ze společnosti IDS. Stejně tak zůstal podle všeho skryt i před zraky dodavatelů technologií (a tedy i kabelů) z ČKD Praha DIZ.

„Dohodli jsme se s ČKD a dalšími dodavateli, že posudky nezveřejníme. Že jsou to naše pracovní materiály, které nám slouží k tomu, abychom tunelový komplex uvedli co nejdříve do provozu. To je prvořadý úkol - pak se můžeme hádat. Posudky by mohly vyvolat mezi dodavateli zbytečné emoce,“ řekl serveru Lidovky.cz náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Radní ale naznačil, že výsledky analýzy sehrály roli při vyjednávání s ČKD o výměně poškozených kabelů. K dohodě znesvářených stran došlo před Velikonocemi. O několik dnů později už byl na světě termín otevření Blanky – 15. září.

„Posudek částečně pomohl. Vedl k tomu, že se na základě některých jeho závěrů rozproudila celá ta aktivita, že se podařilo rychle dospět k dohodě,“ popsal náměstek Dolínek. O tom, co přesně znalec v posudku popsal, ale politik mluví jen velmi opatrně.

Naznačil například to, že materiál neprokázal špatně nastavené prostředí pro stavbu. Tedy to, o čem se tolik mluví: míru vlhkosti prostředí a její vliv na degeneraci kabelů umístěných v chodníkových chráničkách.

„V posudku není nic, co by ohrožovalo životy. To je důležité. Ukázalo se například, že kabely nemají jednoho dodavatele, ale šlo o více firem,“ dodal Dolínek. Ne všechny parametry technického vedení tedy byly shodné, byť požadavky splňovaly všechny. Jejich poškození to ale údajně v zásadě neovlivnilo.

DOHODA O BLANCE

  • Praha podepsala s ČKD Praha DIZ na začátku dubna memomorandum o dokončení prací v Blance.
  • Firma vymění 15 km poškozených kabelů, hotovo by měla mít do konce července.
  • ČKD Praha DIZ vadné kusy vymění, vystaví městu faktury a jeho zástupci se rozhodnou, zda je proplatí.
  • Pokud radní nároky technologů z ČKD Praha DIZ neuznají, začne o sporné peníze arbitráž.
  • Tunel Blanka se má pro veřejnost otevřít 15. září

Posudek nemá k dispozici správce stavby, firma Inženýring dopravních staveb. Přesto i ona potvrzuje jeho vliv na dokončovací práce, respektive plánovanou výměnu kabelů, kterou má mít ČKD hotovou na konci července.

„Na základě posudku se změnil limit pro výměnu kabelů. Tedy že se bude měnit vše s odporem minimálně pět megaohmů a nižším. Dříve to byl jeden megaohm, což je požadovaná norma,“ podotkl mluvčí dohližitelů z IDS Pavel Kočiš.

Právě kvůli vlivu vody poklesly izolační vlastnosti kabelů v Blance až na kritickou úroveň. ČKD bude na základě dohody měnit patnáct kilometrů poškozeného vedení. K vlivu posudku na nynější spolupráci s městem ani k dalším věcem se ale vyjadřovat nechce.

„Investor nás požádal, abychom se nyní k žádným informacím ohledně Blanky nevyjadřovali, s médii tuto problematiku tak momentálně komunikuje pouze správce stavby,“ řekl mluvčí ČKD Karel Samec.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...