Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prázdné garáže u Blanky jsou horor, přiznává Praha. Slibuje aspoň provizorní provoz

Podzemní garáže se nacházejí pod Letenskou plání a u Prašného mostu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podzemní garáže se nacházejí pod Letenskou plání a u Prašného mostu. | foto: Lidové noviny

PRAHA Hlavní město vymýšlí, jak se vyhnout další ostudě s neustále odkládaným otevřením velkokapacitních garáží vybudovaných u tunelového komplexu Blanka. Více než tisíc míst chtějí politici otevřít aspoň provizorně.

Server Lidovky.cz v pondělí upozornil na to, že zprovoznění více než tisícovky stání na Letné a Prašném Mostě dostalo další odklad. Lidé z pražského magistrátu totiž po roce a půl od otevření tunelu zjistili, že garáže nejsou dodělané.

Hlavním problémem je nedostatečná vzduchotechnika - je třeba vše uvést do provozuschopného stavu, a ještě vybrat provozovatele parkovišť. Další slíběný termín v létě (Letná) a na konci roku (Prašný Most) je tak opět hodně nejistý.

Pražští politici proto zamýšlí zprovoznění v provizorním režimu. Provoz garáží by zadali dočasně dočasně některé z bezpečnostních firem, s níž má Praha smlouvu na podobné služby.

Garáže na Prašném mostě v Praze 6 mají kapacitu 303 míst, na Letenské pláni se pak do podzemí vejde více než 800 automobilů.

„Z podzemních garáží se stává podzemní horor. Kdyby se nám je během následujících měsíců nepodařilo zprovoznit, tak to zkusíme spustit v nějakém dočasném režimu. Správcem garáží by byl někdo, kdo by to měl jen dočasně,“ řekl po úterním jednání městské rady náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.
Firma Metrostav vysvětluje. že tunel Blanka není tunel.

V úvahu podle Dněj připadá například jednorázová objednávka služeb, kdy by oslovený dodavatel garáže spravoval šest měsíců. V té době by město hledalo v tendru řádného správce. „Snažíme se, aby to technologicky i provozně bylo v tomto pololetí otevřeno, aby lidé mohli začít parkoviště využívat,“ řekl.

Garáže byly vybudovány v rámci výstavby tunelu Blanka, cena garáží je tak zahrnuta v ceně tunelu. Tunel vyšel město na více než 40 miliard korun a zprovozněn byl v září 2015. Garáže mají vlastní technologická zařízení, která jsou nezávislá na zařízení Blanky.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

P. Silek vrchol diletantismu..... 18:03 4.4.2017
P. Silek neskutecni tupci 18:04 4.4.2017