29. dubna 2009 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražské letiště přišlo o pětinu cestujících

Letiště - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Za první tři měsíce letošního roku prošlo pražským letištěm více než dva miliony cestujících, což je meziročně o 18 procent méně. Útlum koresponduje s celosvětovou krizí v letectví a cestovním ruchu obecně. Podobně jako pasažérské statistiky se propadá obsazenost pražských hotelů.

Zmenšuje se také hustota provozu na letišti. Ve čtvrtletí odstartovalo nebo přistálo 35.679 letadel, což je o deset procent méně než loni. Nejvíce pasažérů cestovalo v březnu mezi Prahou a Paříží, celkem 35.000, na dalších místech v žebříčku oblíbenosti jsou linky do Frankfurtu, Říma, Londýna a Amsterodamu.

Za celý loňský rok letištěm prošlo rekordních 12,6 milionu pasažérů, o 1,5 procenta více než v roce 2007. Rekordu letiště dosáhlo díky úspěšné letní sezoně, v podzimních měsících kvůli krizi přišel propad.

Odliv pasažérů potkal podnik v době, kdy jej chce vláda prodat strategickému investorovi. Zda se privatizace v odhadované hodnotě až 100 miliard korun nakonec uskuteční, není vzhledem k politické situaci jisté. S krizí se nyní potýkají všechna dopravní odvětví. Na letectví podle všeho navíc tvrdě dopadne hrozící pandemie takzvané prasečí chřipky, již nyní zrušila některé letecké zájezdy i část českých cestovních kanceláří.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.