Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Proč si v Praze stěžují? Brno zná revoluci v dopravě už 17 let

Tramvaje typu Vario LF2 budou v Brně na trase linky číslo1 z kapacitních důvodů pravděpodobně jezdit dvě za sebou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaje typu Vario LF2 budou v Brně na trase linky číslo1 z kapacitních důvodů pravděpodobně jezdit dvě za sebou. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Rušení linek, rušení zastávek a změny tras. Cestující v Praze řeší nejvýraznější změny v MHD za poslední roky. Podobně dramatickou obměnu v dopravě zažila moravská metropole už v roce 1995. Tehdy také lidé protestovali, dnes by většinou neměnili.

Právě v září 1995 přestala do centra největšího moravského města jezdit většina autobusů, radikálně ubylo tramvajových linek a ke všemu se stejně zásadně změnily i jízdní řády a přestala platit zásada "co přestup, to nová jízdenka". V Brně tehdy začaly souběžně platit časové jízdenky.

ČTĚTE VÍCE:

Největší nevoli cestujících vyvolalo snížení počtu linek. Z 22 tramvajových jich rázem bylo 13, což je počet, který zůstal dosud. Jenže záhy Brňané zjistili, že zbylé tramvaje jezdí častěji a pravidelně. A platilo to i u dalších druhů dopravy.

Brněnské autobusy se od roku 1995 až na několik výjimek k centru města nedostanou, protože přivážejí cestující k tramvajím a do přestupních uzlů. "Troufám si tvrdit, že se tehdy podařilo nastavit systém, jehož trasování linek z 90 až 95 procent zůstalo dodnes," potvrdil serveru Lidovky.cz  vedoucí dopravního odboru brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Přesto tehdy dopravní podnik stíhala kritika: přestupním uzlům z autobusů na tramvaje chyběly lavičky a další zázemí, lidé nechápali, proč se nedostanou na obvyklá místa bez přestupu. Opozice protestovala a dokonce symbolicky vypravila svůj autobus.

Jak funguje doprava v Brně

Dopravní podnik města Brna nyní na území moravské metropole provozuje 13 linek tramvají, stejný počet trolejbusových, 48 autobusových linek a jednu linku lodní dopravy. Pomáhá však i s linkami zajíždějícími za hranicemi Brna a naopak mimobrněnští dopravci v rámci integrovaného dopravního systému vozí i cestující ve městě.

Tehdy si ale cestující i dopravní podnik mohli o možnostech internetu jen nechat zdát. Informační kampaň závisela hlavně na novinách a plakátech. Stejně jako koordinace protestů, které tehdy končily maximálně dopisem či telefonátem na radnici.

Brněnská dopravní revoluce ale odstranila situaci, kdy vedle sebe jezdily nevyužité autobusy, trolejbusy a tramvaje. "Kapacitu pak šlo využít jinde, bylo potřeba dovést dopravu do nově budovaných částí města," připomíná Seitl. Podobné pravidlo pak převzal i Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje - jeho osu tvoří želenice, k níž svážejí cestující autobusy.

Brněnskou dopravu v roce 1995 ke změně tlačilo nejen zavedení časových jízdenek, ale také nutnost úspor. Tehdy dopravní podnik dostával z městské pokladny dotaci kolem 650 milionů korun, ušetřil řádově miliony. I tak ale dotace stoupají - v posledních letech už přesahují miliardu.

Brno radikálně měnilo i noční dopravu

Druhá brněnská dopravní revoluce se dotkla noční dopravy. V roce 2000 přestaly v noci jezdit běžné linky autobusů, trolejbusů a tramvají. Naplno je nahradily speciální noční autobusy. Těm sice ještě čtyři roky asistovaly i dvě tramvajové linky, ale i ty pak zmizely.

Brněnské noční rozjezdy tak nyní mají podobu jedenácti speciálních linek autobusů, z nichž každá ze dvou směrů přijede v noci každou celou hodinu (o víkendu každou půlhodinu) před budovu hlavního nádraží a odtud vyrazí na všechny strany. Díky speciálním trasám pokrývají devadesát procent "denních" zastávek. S jediným přestupem u nádraží se tak lze v noci dostat přes celé město.

I tehdy část lidí protestovala, že je domů už nepoveze noční tramvaj či trolejbus, ale nakonec se se změnou smířili a mnozí na ni už nedají dopustit. A noční odstávka elektrických sítí dává dopravní podniku šanci v té době zajistit část oprav u tramvají a trolejbusů bez výluk.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...