Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svoboda v protiútoku: Chce vybrat šéfa i novou radu dopravního podniku

Bohuslav Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se chce osobně podílet na výběru nového ředitele dopravního podniku. V úterý také radě hlavního města navrhne zúžení dozorčí rady podniku a její personální obměnu.

„Zmenšení počtu členů dozorčí rady a částečná obměna za politiky odborníky by byla smysluplná,“ řekl Svoboda v Otázkách Václava Moravce. Rada města je zároveň valnou hromadou dopravního podniku.

Snížení počtu dozorčí rady podpořil také volební lídr TOP 09 v Praze a předseda magistrátního finančního výboru Zdeněk Tůma. Podle Svobody má i podporu prvního náměstka primátora Tomáš Hudečka (TOP 09).

Situace kolem pražského dopravního podniku eskalovala minulý týden, kdy byl ředitel podniku Vladimír Lich z vedení firmy odvolán hlasy ODS i TOP 09 proti vůli Svobody. Dozorčí rada řediteli vyčítala mimo jiné pochybení týkající se vypisování veřejných zakázek či špatnou komunikaci s dozorčí radou.

ČTĚTE TAKÉ:

Lich se proti výtkám ohradil. Krátce před rozhodnutím rady inicioval podání trestního oznámení na několik lidí kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku. V pondělí z rady rezignovali tři členové za ODS.

V úterý ale utrpěl Svoboda významnou porážku, když jej v jeho trvající podpoře Lichovi nepodrželi ani zastupitelé jeho vlastní strany. Ti chtějí stejně jako klub TOP 09 výběrové řízení na nového ředitele, který by měl Liche nahradit.

Dozorčí rada Dopravního podniku

Dozorčí rada DP má nyní patnáct členů, podle Tůmy by se jejich počet mohl snížit na devět. V radě nyní zasedá pět členů z odborů dopravního podniku.

Pět zástupců má TOP 09, včetně předsedy Jiřího Nouzy. Za ODS zůstali v radě poslanec David Vodrážka a Pavel Hurda.

Svoboda už dříve prohlásil, že si nedovede představit pokračování Vodrážky v dozorčí radě. Právě Vodrážka navrhl odvolání Liche. Svoboda ale pro návrat odvolaného ředitele nenašel podporu mezi zastupiteli ODS.

Naopak jeho náměstek Josef Nosek (ODS), který prosazoval odchod Liche, získal na svou stranu dost zastupitelů na to, aby se mohl nechat do dozorčí rady DP zvolit.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Učitelé často nepoužívají roušku ani respirátor (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Učitelé často nepoužívají roušku ani respirátor (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Učitelé často nepoužívají roušku ani respirátor (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...