Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Řidiče čeká šest let pekla na D1. Na co se při opravách připravit?

Oprava poničené D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava poničené D1. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA První dva úseky nejstarší české dálnice D1 stát formálně předává stavebním firmám. Koncem dubna jejich pracovníci začnou osmikilometrové úseky od Větrného Jeníkova k Jihlavě a od Lhotky k Velké Bíteši opravovat. Začne tak šest let trvající oprava dálnice, pro některé řidiče praktická škola trpělivosti, pro jiné peklo.

„Modernizace dálnice D1 je nejnáročnější dopravně stavební akcí v historii Česka,“ prohlásil ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Stát se podle jeho slov snažil připravit modernizaci co nejlépe, musel ale respektovat omezené finance.

Celkové náklady na modernizaci 160 kilometrů dálnice D1 odhaduje stát na 14 miliard korun. Nezbylo proto na vybudování kvalitních objízdných tras.

Oprava dálnice D1 - klikněte pro zvětšení

Oprava dálnice D1 - klikněte pro zvětšení

„Objízdné trasy pro modernizované úseky nejsou stanovené. Definovali jsme je pouze pro opravované nadjezdy, aby se lidé dostali z jedné strany dálnice na druhou,“ řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic David Čermák.

Lidé jsou s opravami smířeni

Stát chce dálnici opravovat za plného provozu, průjezdné mají být dva pruhy v každém směru, byť ten levý bude jen pro vozidla do šířky dvou metrů. Při opravách a rozšiřování nadjezdů a mostů se provoz na dálnici na deset dvacet minut zcela zastaví.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyskytnou se i jiné, nepředvídané problémy, které provoz zcela zabrzdí. A netrpěliví řidiči budou sami hledat objízdné trasy přes okolní obce. Tamní komunikace nejsou na zvýšenou intenzitu dopravy připravené, lidé jsou však s možnými budoucími problémy smířeni.

„Pokud dojde k hromadnému objíždění dálnice přes naše město, může dojít k zablokování dopravy v centru, což by bylo velmi kritické. Na druhou stranu jsou občané rádi, že úsek mezi Lhotkou a Velkou Bíteší bude modernizován jako jeden z prvních,“ řekl starosta Velké Bíteše Milan Vlček.

Co se opraví

Vizualizace opravy dálnice D1

Vizualizace opravy dálnice D1

Práce budou probíhat tak, že během prvních čtyř měsíců se daný úsek rozšíří ze současných 26,5 metru na 28 metrů, na každé straně bude odstavný pás širší o tři čtvrtě metru.

Současně se rozšíří i prostor pod nadjezdy, aby bylo možné v budoucnu zavést třetí jízdní pruh. Poté se čtyři měsíce bude modernizovat jeden jízdní pás a další čtyři měsíce druhý. Od prosince do února budou práce přerušeny.

Samotná modernizace spočívá nejen v rozšíření dálnice, ale především v odbourání vozovky i násypu a vybudování nového zpevněného podkladu i nové vozovky. Sníží se přitom úhly stoupání a zvětší poloměry zatáček. Vybuduje se nové odvodnění a zřídí elektronická informační zařízení.

„Dálnici je třeba zrekonstruovat, občané to vnímají jako pozitivum. Navíc se snad v obci zbavíme dlouhodobého hluku,“ uvedl starosta Nových Sadů Karel Klíma.

„Pokud dojde ke kolonám, můžeme počítat s komplikacemi. Občané samozřejmě modernizaci kritizují, protože naše silnice na takovou zátěž není stavěna, obsahuje množství děr a nerovností,“ postěžoval si starosta Bílého Kamene Jiří Benáček.

„Kamiony mimo dálnici nepustíme,“ prohlásil ministr Stanjura. Jak to chce zařídit, ale neupřesnil.

Pomalá jízda na třetině dálnice

Z celkových 211 úseků, na které je modernizace D1 rozdělena, je projektově připraveno pět. Úseky od Větrného Jeníkova k Jihlavě a od Lhotky k Velké Bíteši už mají dodavatele.

První postaví sdružení firem Colas CZ a Porr, druhý úsek sdružení firem OHL ŽS a Alpine Bau CZ. Pro úseky od Šternova k Psářům a od Lokte k Hořicím zítra skončí lhůta pro odvolání neúspěšných účastníků tendru, pro úsek z Velké Bíteše k Devíti křížům řeší antimonopolní úřad odvolání neúspěšného uchazeče.

ČTĚTE TAKÉ:

V jednom roce se má opravovat nejvýše šest úseků. To znamená, že na třetině D1 nebude umožněn dálniční provoz. Odpuštění dálničních známek, stejně jako placení mýta, však ministerstvo nechystá.

Experti očekávají, že se sníží celkový výběr mýtného, protože zahraniční kamiony budou jezdit raději přes Rakousko či Polsko.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...