9. července 2015 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Řidiči londýnského metra stávkují. Město zažívá dopravní kolaps

Londýnské metro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýnské metro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Londýnskou dopravu ve čtvrtek ráno ochromila stávka pracovníků metra, největší za posledních 13 let. Stojí všechny trasy podzemí dráhy. Londýnský dopravní podnik posílil autobusovou dopravu a vyzval obyvatele britské metropole, aby pokud možno odložili cestu v ranní špičce. Taxikáři jezdící pro společnost Uber podle listu Daily Mail využili situace a zvýšili ceny až o 300 procent.

Hlavní tahy do města jsou podle deníku ucpané a autobusy nestíhají pojmout příval cestujících. „V autobuse číslo 113 je to pěkný masakr. Autobus je tak nacpaný, že řidič odmítl odjet. Byla přivolána policie - právě přijela,“ napsal na Twitteru jeden Londýňan.

Na dvacet tisíc zaměstnanců metra se pře s úřady o výši platů a systém služeb poté, co se nedávno na některých trasách zavedl nepřetržitý provoz. Vláda označila stávku za škodlivou a neopodstatněnou. Londýnské metro převáží denně kolem čtyř milionů osob.

Stovky lidí u vchodů

Stávka začala ve středu večer a skončí ve čtvrtek v půl jedenácté středoevropského času. Tisíce lidí se ve středu snažily dostat domů ještě před uzavřením metra. U vchodů do podzemní dráhy se tísnily stovky lidí, kteří ještě chtěli stihnout poslední spoje. Důsledky stávky budou podle britského tisku pociťovat lidé až do pátečního rána.

Na účet stávky si zažertoval britský princ William. Když ve středu během jednoho utkání na Wimbledonu divákům oznámili, že je poslední šance dostat se domů metrem, princ, jenž zápas sledoval z královské lóže, předstíral, že běží na podzemku. 

ČTK