Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rostoucí byznys: odpočívadla na dálnici. Firmy nabízí státu obrovské částky za pronájem

Čerpací stanice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice - ilustrační foto. | foto: ČTK

Praha S novými úseky dálnic přibývají i plochy pro nové čerpací stanice. Za roční pronájem odpočívek nabízejí petrolejářské firmy miliony korun.

Je to lukrativní byznys jako málokterý. A takřka sázka na jistotu. S rostoucím počtem nových úseků dálnic přibývají i odpočívky, a tedy i prostor pro nové čerpací stanice. Dálniční pumpa je zaručený generátor zisku, výkladní skříň petrolejářské firmy. A tomu odpovídají i obrovské částky, které nyní investoři nabízejí státu za pronájem plochy na nových odpočívkách.

Nejpočetnější sítě čerpacích stanic v Česku.

Nejpočetnější sítě čerpacích stanic v Česku.

Zatím nejvyšší sumu, kterou státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za pronajmutí místa na stavbu čerpací stanice získala, respektive získá, je deset milionů korun ročně za dvě protilehlé pumpy (4,85 a 5,15 milionu) po dobu 20 let na chystaných odpočívkách Dolní Roveň na budované dálnici D35 poblíž Pardubic.

Láce už je minulostí

V soutěži s touto vysokou nabídkou vyhrál koncern Shell před dalšími zájemci, kterými podle informací LN bylo státní Čepro (pumpy EuroOil) a maďarský koncern MOL. Na výsledek dražby upozornil server Zdopravy.cz. Provoz benzinky v tomto 14 kilometrů dlouhém úseku D35 by měl být spuštěn v roce 2022.

Zájem o čerpací stanice na chystaných odpočívkách je velký i jinde. „Doby, kdy bylo možné pronajmout pozemek za hubičku, jsou pryč. Snažíme se cílit na velké zavedené a solidní firmy. Na základě znaleckého posudku požadujeme nájem za plochu na jednu pumpu a rok ve výši minimální základní ceny 1,8 milionu korun. Celkové nabídky však bývají o poznání vyšší,“ uvedl za ŘSD vedoucí oddělení odpočívek Marek Halík.

V současné době fungují po celém Česku desítky dálničních čerpacích stanic a o každou novou se svádí bitva ve výběrovém řízení. Nově chystá ŘSD soutěž na pronájem části odpočívky Osek na D1 a také na stavbu pumpy na chystané odpočívce Chotýčany na D3 poblíž Českých Budějovic. Zapojují se i petrolejářské společnosti, které dosud mají v dálničním byznysu minimální zastoupení. Což platí zejména pro dosud spíše regionální a menší stanice sítě EuroOil státního distribučního obra, firmy Čepro.

Ta do dálničního byznysu vstoupila před dvěma lety převzetím dvou benzinek na severomoravské D47 od Shellu. Loni Čepro získalo možnost postavit dvě úplně nové za nájem dvakrát 3,3 milionu ročně na D1 mezi Brnem a Přerovem. Nedávno je firma zprovoznila. „Po pozitivních zkušenostech, které jsme za dva roky nasbírali u Ostravy, jsme se rozhodli posílit naši pozici na hlavním dálničním tahu České republiky. Nové čerpací stanice u Křenovic nabídnou vše, co současní tranzitní zákazníci vyžadují,“ říká šéf společnosti Jan Duspěva.

Shell svou úspěšnou rekordní nabídku ve výše zmíněném případě dvou benzinek na D35 nekomentuje. Společnost obchodovaná na burze před zveřejněním hospodářských výsledků a s ohledem na burzovní pravidla dodržuje bobříka mlčení.

Shell je u nás po značce Benzina a MOL třetí nejpočetněji zastoupená značka na dálničních pumpách. Na dálnici leží 24 ze 175 „shellek“ v Česku. A dvojice čerpacích stanic Dolní Roveň bude mít pro firmu zásadní význam. D35 se má stát v budoucnu alternativní trasou k extrémně vytížené D1 a masivní provoz, a tedy i dostatek lukrativních zákazníků, zajistí i zařazení D35 do sítě evropských dopravních koridorů TEN-T. Na odpočívce vznikne pro každou stranu 32 stání pro auta nákladní, 64 parkovacích míst pro osobní, šest míst pro autobusy a 12 míst pro karavany.

„Dálniční stanice mají vysokou bonitu z hlediska návštěvnosti a struktury zákazníků. Je to obrázek prestiže petro firem a jejich výkladní skříň. A tomu odpovídá i jejich cenová politika,“ komentuje situaci expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Dálnice jako stroj na peníze

Dálniční pumpy těží jednak z vysokého provozu dopravy, zejména té kamionové, zajišťující čerpačkám velký odbyt nafty, ale i osobní, včetně firemních automobilů, jejichž řidiči na cenu díky tankovacím kartám příliš nehledí.

Benzinky na dálnicích vydělávají víc než v jiných lokalitách i díky výrazně většímu odbytu potravin, občerstvení, doplňků. Marže, a tedy i výdělky, které si pumpaři v těchto místech účtují, bývají řádově o několik korun z jednoho litru vyšší než mimo dálnice. I když z vyšších cen pohonných hmot přispívají řidiči mimo jiné také na vyšší nájem z pozemků.

Na výstavbě a provozu pump na dálničních odpočívkách vydělávaly pumpařské firmy nejvíc v devadesátých letech, kdy stát tyto pozemky pronajímal za směšně nízké částky v řádu několika set tisíc korun na rok. A smlouvy byly leckdy uzavřeny i na 50 let. O okolnosti takových pronájmů se dodnes zajímá policie.

Od roku 2000 může stát pozemek pronajmout maximálně na osm let, ale v situacích, jako jsou stavby dálničních pump, uděluje ministerstvo financí výjimky. Bez nich by se petrolejářům výstavba a provoz pump nevyplatily.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!