8. února 2016 23:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rusové chtějí po Česku stovky milionů. Za Blanku požadují přes 625 milionů

Tunel Blanka - Trojský most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunel Blanka - Trojský most | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Největší český tunel Blanka od září slouží motoristům. Zatímco pro dělníky stavba skončila, právníky čeká složitá práce. Aktuálně se vede tuhá právní bitva o 628,5 milionu korun, které po hlavním městu požaduje společnost ČKD Praha DIZ za technologickou část Blanky.

Stovky milionů korun z pohledávky, o­kterou se vede spor u rozhodčího soudu, podle zjištění LN nejspíš skončí na účtu ruského podnikatele. Konkrétně jde o jednoho z­nejbohatších ruských byznysmenů Igora Kima a jeho banku Expobank CZ (někdejší německá LBBW).

Zastavená pohledávka

Ukazuje to dokument, který LN získaly z prostředí blízkého pražskému magistrátu. Fakturu vystavila v červnu 2015 společnost ČKD Praha DIZ, jejímž prostřednictvím požaduje zaplacení prací na Blance.

Město žádost rozporuje a nároky odmítá. Z faktury však vyplývá, že o peníze se zajímá Expobank CZ. Požadovaných 628,5 milionu má město poslat na účet u dalšího ruského bankovního domu – české pobočky Sberbank. Konto patří ČKD, nicméně „pohledávka je zastavena ve prospěch společnosti Expobank CZ,“ píše se na faktuře.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky