26. ledna 2014 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Seznamovací vagony? Jen nafouknutá bublina. Nezajímají ani dopravní podnik

Každou sobotu budou na trase metra A jezdit komunikační vagony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každou sobotu budou na trase metra A jezdit komunikační vagony. | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Komunikační vagony měly z pražského metra udělat světovou raritu. V předem určených vozech souprav místo mačkání mobilních telefonů a tabletů měly probíhat živé rozhovory o politice, nakupování nebo zahrádkaření. Každou sobotu tak vyjíždějí komunikační vagony, aby plnily funkci veřejného prostoru. Každou sobotu ale na flirtující a hovoruchtivé lidi čekají marně. Zájem o ně ztratili nejen cestující, ale i ti, co projekt prosadili.

Seznamovací vagony vyjely poprvé na trasu metra A na začátku listopadu 2013. Tehdy vzbudily diskuse o tom, jestli je tento projekt vůbec smysluplný, protože přes počáteční humbuk nikoho nezaujal. "S výslednou formou nemáme mnoho společného. V této podobě to pro nás moc smysluplné není," přiznal ředitel kanceláře primátora Hudečka Ondřej Boháč krátce po uvedení komunikačních vagonů do provozu. Zároveň také uvedl, že pokud projekt nebude fungovat, čeká jej revize. K té však za za tři měsíce provozu sobotních komunikačních vagonů nedošlo.

Nafouknutá bublina

S možností, že by projekt komunikačních vagonů mohl zaniknout úplně, si ale na magistrátu těžkou hlavu nedělali ani v listopadu. "Nějakou dobu se to musí nechat běžet, pak se uvidí," řekl Boháč a připustil: "V zásadě není na škodu, že je to zrovna teď nefunkční, když to ničemu neubližuje. Může se říct, že dopravní podnik udělal mediální humbuk a nafouknutá bublina splaskla," uvedl Boháč. Jeho názor sdílela i mluvčí DPP Aneta Řehková, která slíbila vyhodnotit podněty a projekt případně změnit. Zkušební doba má trvat šest měsíců. 

Banner upozorňující na

Banner upozorňující na "komunikační vagony" u eskalátorů stanice Jiřího z Poděbrad.

Komunikační vagony se však po třech měsících nedočkaly označení ani hlasových upoutávek, které dopravní podnik zmiňoval. Jelikož žádná ze stran na dotaz serveru Lidovky.cz opakovaně neodpověděla, zdá se, že cedule ohlašující ambiciózní projekt budou dispečeři nosit k eskalátorům ještě další tři měsíce. Pak nafouknutá bublina nejspíš opravdu splaskne a zamete se pod koberec.

K TÉMATU

Zmařené šance na zajímavý projekt tak lituje jen vedení Pražské integrované dopravy (Ropid), které stálo u počátků projektu. "V momentě, kdy se ze seznamovacího vagonu stal komunikační, dali jsme od toho ruce pryč. Se změnou názvu souvisela změna konceptu a smysl projektu. V podobě, jaké to je teď, nám to nepřipadalo účelné a vzdálilo se to od původní myšlenky, kdy budou v metru určené vagony k seznamování. Na ty byla navázána spolupráce se seznamkami. Nebylo to dělané tak, aby si lidé mohli v metru popovídat. To mohou i bez speciálních vagonů," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Ropidu Filip Drápal.

vsvVěra Svobodová

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz