5. prosince 2014 17:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sobotka káral dráhy kvůli ledovce. Musíte zlepšit komunikaci, řekl

Na snímku jsou (zleva) předseda vlády Bohumil Sobotka a ministr vnitra Milan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku jsou (zleva) předseda vlády Bohumil Sobotka a ministr vnitra Milan... | foto: ČTK

PRAHA České dráhy nezvládly komunikaci s cestujícími při ledovkové kalamitě. Prohlásil to v pátek premiér Bohuslav Sobotka za přikyvování nového ministra dopravy Dana Ťoka a šéfa drah Pavla Krtka. Kvůli extrémnímu počasí uvízlo na železničních trasách na sto tisíc lidí.

Komunikace Českých drah musí být lepší. Shodl se při pátečním jednání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s novým ministrem dopravy Danem Ťokem a předsedou představenstva dopravce Pavlem Krtkem.

Podle Ťoka mají České dráhy i Správa železniční dopravní cesty sice krizové plány pro podobné situace, ale každý funguje jinak.

Námraza ochromila dopravu v Česku. Vlaky na některých místech vůbec nejezdí.
Námraza ochromila dopravu na Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. V...
Kvůli ledovce uvízli na nádražích a zastávkách tisíce lidí.
Námraza ochromila dopravu. Tramvaje v metropoli vůbec nejezdí.

V kalamitě zůstalo bez pohybu 120 souprav a 100 tisíc cestujících. Podle Sobotky se například ukázalo, že mají dráhy dostatek dieselových lokomotiv, aby podobné situace zvládly. Škody a výši poskytnutých kompenzací chtějí dráhy vyčíslit do konce roku.

Pro zajištění základní obslužnosti v době námrazy bylo finálně k dispozici nad rámec běžné grafikonové potřeby 40 motorových lokomotiv a dalších 25 motorových souprav a přívěsných vozů. Vedle toho dopravce využil 31 autobusů.

V době kalamity nevyjelo během tří dnů bez náhrady celkem 1183 vlaků. Dráhy přitom denně vypraví přibližně 7421 spojů.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.