Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Společnost Smartwings počítá s nasazením odstavených Boeingů 737 MAX od dubna roku 2021

Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. | foto: Travel Service

PRAHA Český letecký dopravce Smartwings počítá s nasazením odstavených letounů Boeing 737 MAX až od 1. dubna 2021.

Společnost v závěru loňského roku vyčíslila ztráty kvůli odstavení problémových letounů na více než 1,5 miliardy korun, řekla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Společnost vlastní sedm těchto letadel, dalších 21 strojů měla loni převzít od výrobce. I přes problémy s letadly chce Smartwings v létě na českém trhu proti loňsku navýšit kapacity.

Stroje Boeing 737 MAX jsou po celém světě odstaveny od března loňského roku. Důvodem jsou dvě nehody v Malajsii a Etiopii, při kterých zemřelo 346 lidí. Podle amerického výrobce byl příčinou nehod vadný software. Oprava se však neustále posouvá, loni v listopadu Boeing předpovídal, že provoz letadel bude obnoven letos v lednu. Toto úterý výrobce oznámil, že opravená letadla vzlétnou nejdříve v polovině letošního roku.

Letadla Boeing 737 MAX po dvou tragických nehodách nesmějí od loňského jara do...
Osm zaparkovaných Boeingů 737 MAX společnosti Southwest na letišti ve...

Smartwings musel odstavená letadla nahrazovat už loni. „Nemožnost provozovat nové letouny 737 MAX a jejich dlouhodobá odstávka zcela zásadně zasáhly do našich ambiciózních plánů na další rozvoj linek a modernizaci flotily,“ řekl generální ředitel firmy Roman Vik. Podle společnosti se problémy nejvíce projevily na izraelském a francouzském trhu.

Pro letošní provoz Smartwings s odstavenými Boeingy nepočítá. „Na situaci jsme připraveni, do flotily zavádíme dalších deset letadel, na kterých budou létat naše posádky. Na českém trhu nabídneme v létě ještě více kapacity než loňském roce,“ řekla Dufková.

Společnost loni v prosinci uvedla, že škody kvůli odstavení letadel přesáhly 1,5 miliardy korun. Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda odhaduje, že během letošního roku by se celková škoda společnosti mohla přiblížit až ke třem miliardám korun.

Problémy s letadly se projevily i na provozních výsledcích skupiny Smartwings, kam vedle Smartwings patří České aerolinie. Na svých linkách loni skupina přepravila 8,2 milionu cestujících. Proti předchozímu roku je to o 7,9 procenta méně, skupina tak poprvé zaznamenala pokles.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...