8. června 2009 13:38 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Student Agency se bojí nekalé konkurence ČD, odstupuje z boje

Vize společnosti Student Agency o regionální dopravě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vize společnosti Student Agency o regionální dopravě | foto: Student AgencyReprofoto

LIBEREC Společnosti Keolis Deutschland a Student Agency, které se společně ucházely o zakázku na provozování Jizerskohorské železnice v Libereckém kraji, ze soutěže odstoupily. Důvodem je obava z nekalého chování státního konkurenta - Českých drah, sdělil dnes obchodní ředitel Student Agency pro železniční dopravu Jiří Schmidt.

Takové jednání ale České dráhy považují za zpochybnění schopnosti Student Agency vůbec předložit nabídku a zúčastnit se tendru na zajištění dopravní obslužnosti v regionální dopravě. "Obviňovat České dráhy v souvislosti s údajným odstoupením SA z tendru je nehoráznost. SA nemůže znát ceny, se kterými ČD do tendru vstupují, leda že by tato společnost jednala nezákonně a získávala informace nelegální cestou." reagoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Vítěz ovládne libereckou železniční dopravu na 15 let

Keolis a Student Agency postoupily v soutěži do druhého kola společně právě s ČD a také s Arrivou a Viamontem. Závazné nabídky měly doručit dnes do 09:00. "Máme tři nabídky, obálky budeme otevírat v 11:00, vyhodnocení soutěže ale nějakou dobu potrvá, kdy budeme znát vítěze, lze jen těžko odhadnout," řekl dnes Petr Prokeš ze společnosti Korid LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji.

Vítěz soutěže získá zakázku na 15 let. Od prosince 2011 bude zajišťovat železniční dopravu v celém Frýdlantském výběžku a z Liberce na Jablonec, Tanvald a Harrachov a ze Smržovky do Josefova Dolu. "Je to zakázka na zajištění zhruba 35 procent objemu železniční dopravy v kraji," upřesnil Prokeš. Liberecký kraj v současné době dotuje železniční dopravu v kraji zhruba 216 miliony korun.

Lidovky.cz