6. srpna 2018 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Taxikáři proti parkování u letiště zatím protestovat nebudou

Protest taxikářů ze září 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest taxikářů ze září 2017. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Protesty taxikářů kvůli parkovnému u Letiště Václava Havla v Praze se v úterý pravděpodobně neuskuteční. Vyplývá to z výsledků současných jednání vedení letiště s nespokojenými taxikáři. Sdělil to mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Letiště bude o situaci s organizátory protestu jednat i v následujících dnech.

Na letišti se od 1. července zpřísnila pravidla pro parkování. Hlavní změnou je omezení parkování zdarma na místech expresního stání pouze jednou za 24 hodin. Dříve měli řidiči nárok na bezplatné parkování jednou do hodiny. Zároveň se zvýšila cena za krátkodobé parkování z 50 korun na 60 korun.

Změny se nelíbí některým soukromým dopravcům, hotelovým řidičům a části taxikářů nepatřícím k oficiálním letištním přepravcům. Podle informací Lidových novin z minulého týdne proto dopravci plánovali v úterý zablokovat vjezd na parkoviště u obou terminálů.

Podle letiště jsou nová pravidla pro běžné cestující zcela dostačující, protože nikdo neodlétá vícekrát během 24 hodin. Komerčním dopravcům letiště nabídlo předplacené karty k parkování. Nová praxe tak některým dopravcům zvýšila náklady.

Pokud by se protest i přes současná jednání nakonec uskutečnil, je podle Pacvoně letiště na tuto situaci připraveno. Vše koordinuje s policií tak, aby se co nejméně narušil provoz na letišti.

Letiště se podle mluvčího rozhodlo zdražit po zhruba deseti letech kvůli snaze o zvýšení míst pro další zákazníky. Nový systém prý letišti umožní regulaci současných kapacit a zajistí stejné podmínky pro všechny komerční subjekty. Změny jsou také reakcí na zvýšený počet odbavených cestujících. Letiště během loňského roku odbavilo rekordních 15,4 milionu cestujících. Letos vedení letiště očekává, že odbaví až 17 milionů pasažérů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!