2. listopadu 2015 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V cenách to nandáme každému, chlubí se šéf Ryanairu. A hlásí zisk

Ředitel společnosti Ryanair Michael O'Leary s charitativním kalendářem pro rok... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel společnosti Ryanair Michael O'Leary s charitativním kalendářem pro rok... | foto: Reuters

DUBLIN Příští rok očekává Michael O’Leary pokles cen, za které aerolinky létají. Šéf nízkonákladového Ryanairu - jak je mu vlastní - sebevědomě říká, že to v očekávané cenové válce „nandá každému“. A svá slova podkládá slušnými ekonomickými čísly.

Pololetní hrubý zisk největší evropské nízkonákladové letecké společnosti vzrostl v meziročním srovnání o 37 procent na 1,2 miliardy eur. To je v přepočtu 32,5 miliardy korun.

Tržby Ryanairu díky růstu počtu cestujících rovněž silně stouply. Firma navíc v pondělí zvýšila odhad počtu přepravených cestujících do roku 2024 o 20 milionů na 180 milionů lidí ročně.

Tržby irské společnosti stouply o čtrnáct procent těsně nad čtyři miliardy eur. Počet cestujících se za pololetí zvýšil o třináct procent na 58,1 milionu. Pro celý letošní rok Ryanair zvýšil odhad přepravených cestujících o jeden milion na 105 milionů lidí, což by bylo o šestnáct procent více než loni.

Firma rovněž uvedla, že v červnu se stala prvním přepravcem v EU, který za měsíc obsloužil přes deset milionů cestujících.

K silnému výkonu dopomohl firmě souběh příznivých okolností. Mezi ně patřil silnější kurz britské libry, nepříznivé počasí v severní Evropě a další úspory na nákladech za palivo, uvedl šéf společnosti Michael O’Leary.

Příští rok na evropském trhu letecké přepravy propukne cenová válka a ceny by mohly v průměru klesnout o čtyři procenta, předpověděl šéf Ryanairu. „V cenách letenek to nandáme každému,“ řekl O ́Leary podle BBC a dodal, že první známky zlevňování se u evropských aerolinek začaly objevovat v minulých týdnech.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!