15. listopadu 2017 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Chystá se ‚hyperloop‘ bez potrubí. Rychlostí 320 km/h bude vozit i automobily

Navrhovaný systém rychlé dopravy podle společnosti Arrivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navrhovaný systém rychlé dopravy podle společnosti Arrivo. | foto: Arrivo

DENVER/PRAHA Hyperloop je v poslední době často skloňovaný jako budoucnost dopravy. Společnost Arrivo, za kterou stojí bývalý inženýr firem SpaceX a Hyperloop One Brogan BanBrogan, se však chce vyhnout cestování v potrubí s nízkým tlakem a systém zjednodušit. Plánuje proto postavit dráhu pro autonomní „vozítka“, která uvezou náklad, cestující i celé auto.

Arrivo to se svým konceptem myslí vážně a v úterý oznámilo, že uzavřelo dohodu se státem Colorado, v rámci které vybuduje testovací dráhu u dálnice kolem Denveru. Stavět se má začít v roce 2019 a do provozu se má systém dostat o dva roky později.

„Rychle rostoucí populace a vzkvétající ekonomika Colorada ho dělají ideální lokalitou pro systém společnosti Arrivo,“ prohlásil guvernér státu John Hickenlooper. Podle něj firma vytvoří až 200 nových pracovních míst.

Arrivo

Arrivo

Vozítka připomínající saně budou cestovat maximální rychlostí 200 mil za hodinu (asi 320 kilometrů za hodinu) v drahách na dálnici. Cesta z letiště do města, která během dopravní špičky zabere 55 minut, by s využitím Arriva měla zabrat devět minut.

Arrivo sice nedosahuje rychlostí, které má zvládat hyperloop, systém je však jednodušší a levnější, jelikož tradiční pojetí hyperloopu vyžaduje dlouhá potrubí na pilířích či vedoucí v tunelech pod zemí. Navrhovaný systém lze postavit na existujících dálnicích.

kopMichal Kopřiva