Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vedení ČSA začalo rozdávat výpovědi, letušky a stevardi chtějí stávku

Letadlo ČSA na snímku. Česká společnost Smartwings má i spolu s dceřinou ČSA... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA na snímku. Česká společnost Smartwings má i spolu s dceřinou ČSA... | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie začaly s avizovaným propouštěním, manažeři firmy už rozdali první výpovědi. Celkem má v rámci úsporného plánu přijít o místo třetina zaměstnanců ČSA. Většina letušek a stevardů se zároveň v rámci interního hlasování vyslovila pro stávku.

Právě této části personálu se záchranný program dotkne nejvíc. Ale nejen jich. ČSA už v září oznámily, že propustí také třetinu pilotů.

Zpráva o podnikovém hlasování, které mělo ukázat ochotu lidí k přerušení práce, přišla v ten samý den, kdy Korean Air vyjádřily ochotu navýšit kapitál dopravce a tím ČSA de facto pomoc k odvrácení krachu.

„Fakticky propouštění začalo už koncem minulého týdne, týkalo se ale pouze administrativních pracovníků,“ uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Nyní vedení společnosti rozdalo první výpovědi i provozním pracovníkům.

PSALI JSME:

Celkem ČSA v rámci restrukturalizačního plánu hodlá propustit 77 pilotů, 66 pracovníků v administrativě a přes 170 palubních průvodčích.

Právě stevardi a letušky se proti současnému restrukturalizačnímu plánu bouří nejvíce. Drtivá většina z nich se v nedávném hlasování vyjádřila pro zahájení stávky, uvedl server Novinky.cz.

Výsledek hlasování, ve kterém stávku podpořilo 97 procent hlasujících letušek a stevardů, rozeslaly kolem poledne zaměstnancům ČSA prostřednictvím e-mailu odbory.

Korean Air, který ve ČSA drží 44 procent, se ve středu připojil k plánu ministerstva financí podpořit hospodaření finanční injekcí. Jako podmínku ale korejská společnost uvedla právě pokračování v restrukturalizačním plánu, proti kterému se odbory bouří.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa
Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa

Upřímně – všechno, co zkracuje čas nad domácími pracemi, vítám s otevřenou náručí! To dokazuje i pračka AEG 7000 series, která mi ušetřila dobu...