23. října 2014 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vedení ČSA začalo rozdávat výpovědi, letušky a stevardi chtějí stávku

Letadlo ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA. | foto: Lidové noviny

PRAHA České aerolinie začaly s avizovaným propouštěním, manažeři firmy už rozdali první výpovědi. Celkem má v rámci úsporného plánu přijít o místo třetina zaměstnanců ČSA. Většina letušek a stevardů se zároveň v rámci interního hlasování vyslovila pro stávku.

Právě této části personálu se záchranný program dotkne nejvíc. Ale nejen jich. ČSA už v září oznámily, že propustí také třetinu pilotů.

Zpráva o podnikovém hlasování, které mělo ukázat ochotu lidí k přerušení práce, přišla v ten samý den, kdy Korean Air vyjádřily ochotu navýšit kapitál dopravce a tím ČSA de facto pomoc k odvrácení krachu.

„Fakticky propouštění začalo už koncem minulého týdne, týkalo se ale pouze administrativních pracovníků,“ uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Nyní vedení společnosti rozdalo první výpovědi i provozním pracovníkům.

PSALI JSME:

Celkem ČSA v rámci restrukturalizačního plánu hodlá propustit 77 pilotů, 66 pracovníků v administrativě a přes 170 palubních průvodčích.

Právě stevardi a letušky se proti současnému restrukturalizačnímu plánu bouří nejvíce. Drtivá většina z nich se v nedávném hlasování vyjádřila pro zahájení stávky, uvedl server Novinky.cz.

Výsledek hlasování, ve kterém stávku podpořilo 97 procent hlasujících letušek a stevardů, rozeslaly kolem poledne zaměstnancům ČSA prostřednictvím e-mailu odbory.

Korean Air, který ve ČSA drží 44 procent, se ve středu připojil k plánu ministerstva financí podpořit hospodaření finanční injekcí. Jako podmínku ale korejská společnost uvedla právě pokračování v restrukturalizačním plánu, proti kterému se odbory bouří.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz