Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Za vlakovou nehodu může často strojvůdce. Nový bodový systém umožní snadnější odebrání licence

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČD

Praha Bodový systém by mohl připravit problémové strojvůdce o licenci. Dosud může Drážní úřad odebrat licenci pouze v případech, kdy strojvůdce ztratí zdravotní způsobilost nebo je odsouzen za trestný čin, který spáchal při výkonu služby. Uvedl to ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. Na železnici se v poslední době stalo několik nehod, často jsou za nimi chyby strojvůdců. V Česku jich je téměř 10 000.

O zavedení bodového systému pro strojvůdce v úterý hovořil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Strojvůdci by tak po po vzoru bodového hodnocení řidičů v silniční dopravě dostávali trestné body za přestupky spáchané při výkonu služby. Při nasbírání určitého počtu bodů za opakované nebo závažné chyby by jim Drážní úřad mohl pozastavit platnost licence, případně ji úplně odebrat.

Podle Koláře je příprava bodového systému zatím na začátku, do několika týdnů by mohl být představen první návrh. „Musíme obodovat jednotlivé mimořádnosti a zamyslet se nad pozastavením nebo odebráním licence, případně možností mimořádných přezkoušení,“ popsal Kolář. V současné době podle něj zákon podobný nástroj, který by trestal časté chyby strojvůdců, nezná. Strojvůdce tak může o licenci přijít pouze, pokud ztratí zdravotní způsobilost, je pravomocně odsouzen za trestný čin spojený s výkonem služby, nebo se jí sám vzdát.

Strojvůdcům uděluje licenci Drážní úřad. Oproti minulosti mají uchazeči pouze tři pokusy na složení zkoušek, dříve byl počet pokusů neomezený. Strojvůdci musí splnit teoretické i praktické podmínky pro výkon služby. Strojvůdci s licencí ovšem nemohou automaticky řídit jakýkoliv vlak. K provozu různých osobních či nákladních vlaků či řízení různých typů souprav musí mít strojvůdci příslušné osvědčení.

Počet mimořádných událostí na železnici letos prudce vzrostl, za první dva měsíce jich inspektoři museli řešit 220, meziročně o čtvrtinu více. Zatím poslední případ se stal v úterý ráno v Brně na hlavním nádraží, kde se srazily dva vlaky. Podle Drážní inspekce bylo 22 cestujících zraněno, záchranáři evakuovali z vlaků 250 lidí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.