23. března 2015 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zaskočení inspektoři: v naftě našli padesátkrát vyšší množství vody

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ojedinělý nález přinesli z jedné čerpací stanice kontroloři České obchodní inspekce (ČOI). Při únorové akci odhalili téměř padesátinásobek povoleného množství vody ve vzorku nafty.

S tak extrémním případem se inspektoři nesetkali od roku 2001, kdy sledují kvalitu pohonných hmot.

„Přestože se jednalo o technickou závadu a prodávající následně prodej nejakostní motorové nafty ukončil, bude s ním vedeno správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zjištěné pochybení ale bylo ojedinělé. Z celkem 236 vzorků motorových paliv byly tři nekvalitní, což představuje 1,3 procenta. Stejný podíl pochybení zjistili inspektoři i v lednu. 

Závady tentokrát zjistili u dvou vzorků motorové nafty a jednoho vzorku Etanolu E85. V jednom případě nafta obsahovala extrémní množství vody, v druhém nevyhovovala v jakostním parametru bod vzplanutí. Při kontrole biopaliva Etanol E-85 zjistili inspektoři v jednom vzorku nevyhovující tlak par.

Inspektoři u čerpacích stanic na území Česka pravidelně odebírají ke kontrole kvality vzorky všech sledovaných pohonných hmot - automobilových benzinů, motorové nafty, směsného paliva, biopaliva, LPG, CNG a Etanolu E85.

Lidovky.cz