1. července 2015 15:47, aktualizováno  15:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zlevněné roční kupony na pražskou MHD si koupilo už 17 tisíc lidí

Dopravní podnik v Praze spustí v březnu takzvaný ověřovací provoz ve čtyřech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik v Praze spustí v březnu takzvaný ověřovací provoz ve čtyřech... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Praha prodává od středy zlevněné roční MHD kupony v papírové podobě. Do půl třetí odpoledne prvního dne platnosti si je koupilo skoro sedmnáct tisíc cestujících. Počet prodaných kuponů skokově roste, řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Vyrovnal se tak výpadek předplatitelů, kteří se na přelomu roku rozhodli počkat na slevu jízdného, kterou slíbili politici.

Od prvního dne prázdnin mohou lidé jezdit na roční kupony za 3650 korun místo původních 4 750 korun. Roční kupony si každý rok v průměru koupí 160 tisíc cestujících. Kvůli slibované slevě odložilo od loňského září do letošního ledna koupi ročního kuponu asi patnáct tisíc cestujících.

K dispozici byla zatím jen elektronická forma kuponů. Lidé je mohou kupovat přes e-shop nebo u přepážek. V papírové podobě je kupon k dostání od středy. 

Za prvních několik hodin si jej koupilo přes 500 cestujících. U majitelů Opencard se zlevněné jízdné netýká anonymních karet, ale jen těch vydaných na jméno.

Cestující si pro zlevněné kupony chodí spíš na předprodejní místa, kde si jich do středečního odpoledne koupili skoro 12 700. Přes internetový obchod se prodalo 5 520 kuponů. „Jsem přesvědčen, že bude majitelů ročních kuponů dál přibývat,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Pro Prahu bude znamenat snížení jízdného propad asi 400 milionů korun ročně, letos to tedy bude asi polovina. Dopravní podnik, který je největší firmou v majetku města, vloni přepravil 1,16 miliardy cestujících, na jízdném utržil 4,4 miliardy korun. Od města dostala firma na provoz asi 11,61 miliardy korun.

Na základě předvolebního slibu nové pražské koalice pojede od července zdarma i jeden dospělý, který s sebou bude mít dítě ve věku do tří let. Zadarmo se v MHD svezou také psi.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?