Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Dopravní podnik začne na začátku roku razit štoly pro metro D na Pankráci. Nejprve vznikne metro směrem do Písnice

Stavebníci začnou s kutáním štol 2. ledna 2020. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Dělníci začnou v lednu příštího roku od šachty v ulici Na Strži razit 322 metrů dlouhou průzkumnou štolu směrem k ulici Budějovická na Pankráci. Novinářům to ve středu řekli zástupci města a dopravního podniku (DPP). Podle nich podnik letos 30. prosince požádá o stavební povolení, když geologický průzkum zahájil letos v červnu.
  15:11

V prvé fázi vznikne metro z Pankráce do Depa Písnice. Náklady na vybudování prvního úseku mají být předběžně 57 miliard Kč. Praha plánuje v budoucnu trasu prodloužit z Pankráce na Náměstí Míru.

Pražský dopravní podnik dnes nechal pro stavbu trasy metra D vysvětit sochu svaté Barbory. Soška je umístěna do niky ve více než třicetimetrové šachtě v ulici Na Strži vedle krčského hřbitova. Sošku vysvětil páter Vojtěch Eliáš. Svatá Barbora je patronkou mnoha profesí, především horníků, ale i architektů, pokrývačů, stavebních dělníků nebo tesařů.

Metro bude moci jezdit bez strojvůdců, schválil Senát. Praha plánuje automatický provoz na ‚déčku‘

Stavebníci začnou s kutáním štol 2. ledna 2020. Na Pankráci je nyní několik šachet, ta nejhlubší má asi 36 metrů a právě z ní začnou dělníci vrtat štoly. Dělníci vyvrtají do stran několik 240 metrů dlouhých vrtů a jeden takzvaný subhorizontální jádrový vrt dlouhý 70 metrů. Posledních 42 metrů průzkumné štoly bude součástí nové stanice Pankrác. Vybudovány budou také vrty na sledování spodních vod.

Pražský primátor Zdeněk Hřib shlíží do šachty.
Páter Vojtěch Eliáš při svěcení a uložení sošky svaté Barbory na projektu...

Geologický průzkum je na Pankráci na čtyřech místech. Ve dvou lokalitách by měl skončit v létě příštího roku a ve dvou bude pokračovat do léta roku 2021. Praha vynaloží letos na průzkum 445 milionů korun.

V první fázi vznikne trasa mezi Pankráci, Novými Dvory a pokračovat bude do Depa Písnice, budou na ní jezdit vlaky bez řidiče. V budoucnu má vzniknout úsek z Pankráce na náměstí Míru. Investorem stavby bude DPP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat