Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Lídři zemí EU jednají o klimaticky neutrální unii. Můžeme Andreje Babiše přesvědčit, řekl Macron

Andrej Babiš po boku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš po boku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Premiér Andrej Babiš doufá, že lídři zemí Evropské unie naleznou v debatě o takzvaně klimaticky neutrální unii kompromis a že tento cíl nebude na začínajícím summitu EU znovu zablokován. Nejdůležitější je pro něj to, aby Česko mohlo i nadále rozhodovat o tom, z jakých zdrojů bude vyrábět elektřinu.

Český premiér to ve čtvrtek řekl novinářům při příchodu na zasedání Evropské rady. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který předtím s šéfem české vlády mluvil, „můžeme Andreje Babiše přesvědčit“. 

Šéfové států a vlád EU ve čtvrtek probírají zejména to, zda podpoří cíl dosáhnout na úrovni evropského bloku k roku 2050 stav uhlíkové neutrality. To znamená, že by v polovině století byly veškeré emise oxidu uhličitého (CO2) v EU kompenzovány například vysázenými stromy. V červnu Evropská rada tento cíl nepodpořila, Česko se postavilo proti společně s Polskem, Maďarskem a Estonskem.

Summitu se účastnila i belgická premiérka Sophie Wilmes, finská premiérka Sanna...

Summitu se účastnila i belgická premiérka Sophie Wilmes, finská premiérka Sanna Marin, premiér Dánska Mette Frederiksen, německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Doufám, že nebude blokace, že se domluvíme na nějakém kompromisu,“ odpověděl Babiš na otázku, zda je připraven postupovat stejně jako v létě. Česko se v tomto ohledu před summitem dostalo do sporu zejména s Rakouskem kvůli přístupu k jaderné energetice. Babiš požadoval, aby lídři EU uznali jádro jako „čistý“ zdroj a umožnili jeho podporu z unijních peněz.

Podle posledního vyjádření je pro Babiše nejdůležitější energetická bezpečnost a „to, aby my jsme si mohli rozhodnout, jakou energii budeme vyrábět“.

Předběžný návrh závěrů summitu, který má ČTK k dispozici, ujištění v tomto smyslu obsahuje. „Evropská rada uznává potřebu zajistit energetickou bezpečnost a respektovat právo členských států rozhodovat o svých energetických mixech,“ píše se v dokumentu. Před odletem do Bruselu ale Babiš naznačil, že tato formulace pro něj není dostatečná. Má obavu, že Evropská komise (EK) nebo někteří členové EU budou chtít blokovat výstavbu nových českých jaderných bloků.

Babiš už ve čtvrtek na schůzi evropských liberálů o záležitosti hovořil s francouzským prezidentem Macronem, který by podle něj měl jadernou energetiku prosazovat, protože „má 60 jaderných elektráren“. „Oni argumentují tím, že - a to je pravda - my si můžeme vlastně vybrat svobodně ten energetický mix, ale samozřejmě bude to debata,“ řekl předseda české vlády.

„Myslím, že Andreje Babiše můžeme přesvědčit. Tu diskusi jsem zahájil,“ reagoval při příchodu na summit Macron. Řekl, že jednotlivé členské státy EU by měly mít možnost přechod na klimaticky šetrnější hospodářství držet ve svých rukách. V závěrech vrcholné schůzky prý tento aspekt bude zakotven, o jaderné energetice se v nich podle Macrona nemluví.

„Znamená to, že jádro může být součástí (energetického) mixu,“ uvedl. Francouzský prezident avizoval, že se společně s dalšími lídry bude ze všech sil snažit přesvědčit váhající členské země o potřebě dosažení klimatické neutrality v polovině století.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?