12. května 2015 8:17 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

ČEZ přišel skoro o čtvrtinu zisku. Státu přesto vyplatí 15 miliard

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: © ILUSTRAČeská pozice

PRAHA Čistý zisk energetické skupiny ČEZ za první čtvrtletí letošního roku klesl meziročně zhruba o 24 procent na 7,6 miliardy korun. Loni činil za první tři měsíce roku 9,9 miliardy. Tržby zůstaly na přibližně 53 miliardách korun.

ČEZ zároveň navrhl dividendu za loňský rok opět ve výši 40 korun na jednu akcii před zdaněním, tedy jako loni a předloni.

Pokud valná hromada 12. června výši dividendy schválí, bude podle ČEZ mezi akcionáře rozděleno 21,4 miliardy korun, z čehož na majoritního akcionáře - český stát - připadne 15 miliard korun.

Kvůli nižšímu zisku se u dividendy zvýšil výplatní poměr. 

„Navyšujeme jej proto, že vytváříme více hotovosti poměrově k zisku, existuje omezený potenciál atraktivních rozvojových příležitostí v energetice a zejména proto, že investoři preferují u společností našeho typu maximální dividendy při udržení ratingového hodnocení Standard and Poors,“ oznámil šéf ČEZ Daniel Beneš.

Pokles čistého zisku zaznamenala skupina ČEZ i v loňském čtvrtletí a za celý rok 2014. Nyní ale pokles zpomalil. Za loňský rok totiž klesl meziročně o 36 procent na 22,4 miliardy korun, a za samotné první čtvrtletí 2014 o 44 procent. 

U provozního zisku před odpisy byl v prvním čtvrtletí letošního roku pokles ještě mírnější, když se meziročně snížil asi o desetinu na 19,1 miliardy. Tržby letos klesly o zhruba 0,3 procenta.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...