Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Krize kolem Íránu Američanům benzin asi nezdraží. USA jsou soběstačnější než byly dříve

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Washington/Teherán Mnoho starších Američanů si při představě války na Blízkém východě vzpomene na růst cen benzinu a dlouhé fronty na čerpacích stanicích. Teď je ale jiná situace - nynější napětí mezi Spojenými státy a Íránem není v tomto směru důvodem k žádné velké panice, napsal ve středu list The Guardian. Spojené státy se totiž za posledních 10 let staly zejména díky těžbě z břidlic největším světovým producentem ropy a zemního plynu, takže na dovozu těchto surovin už nejsou závislé tak jako před lety.

Když Američané minulý týden zabili íránského generála Kásema Solejmáního, cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) vzrostla o šest procent a dostala se téměř na 65 dolarů za barel. Těch šest procent ale není mnoho ve srovnání s cenovými výkyvy z doby před revolucí, kterou v USA způsobila těžba z břidlic.

„Myslím, že kdyby se taková roztržka mezi USA a Íránem stala před dvaceti, nebo i jen před deseti lety, dopad na ropné trhy by byl větší, protože to bylo ještě před břidličnou revolucí,“ uvedl analytik Stewart Glickman ze společnosti CFRA Research.

Díky nárůstu těžby z břidlic se ze Spojených států stal z valné části soběstačný producent energie. V říjnu loňského roku se v USA těžilo rekordních 12,7 milionu barelů ropy denně, uvádí americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). V září loňského roku Spojené státy vyvezly více ropy a ropných produktů, než kolik jich dovezly. Bylo to poprvé od roku 1973, od kterého EIA vede záznamy.

Před dvaceti lety Spojené státy dovážely z oblasti Perského zálivu asi 2,4 milionu barelů ropy denně, zatímco v současné době to je kolem 700.000 barelů denně. Surovinu dovážejí zejména zpracovatelé ropy z východního pobřeží USA.

USA už nejsou tolik závislé na íránské ropě jako dříve

Výrazný nárůst těžby tak americkou ekonomiku a spotřebitele chrání před ropnými šoky, k nimž docházelo v 70. a 80. letech. Zcela imunní však Amerika není. Odborníci připomínají, že ropa je nejdůležitější světovou komoditou a že její ceny ve Spojených státech a ve světě se navzájem ovlivňují. Některé americké rafinerie se nadto neobejdou bez určitého typu ropy, který se v USA netěží, takže zcela nezávislé na dovozu ropy Spojené státy nejsou.

Přesto už Spojené státy a další země nejsou na íránské ropě tak závislé, jako byly v minulosti. V důsledku obnovení sankcí, k němuž přistoupila administrativa prezidenta Donalda Trumpa, se s íránskou ropou neobchoduje. Řada producentů, kteří nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), vzniklou mezeru ochotně zaplní. Írán je sice čtvrtým největším producentem ropy v rámci OPEC a sedmým celosvětově, velkými producenty jsou ale vedle Spojených států například i Kanada, Brazílie a Rusko.

Americká ekonomika je na ropě stále závislá. Pokud se roztržka s Íránem protáhne a ještě vyhrotí, na americkém hospodářství se to zřejmě projeví. V krátkém časovém horizontu se USA bez cizí ropy neobejdou, uvádí analytik Brian Kessens z investiční společnosti Tortoise. Americké rafinerie byly postaveny na zpracování méně kvalitní ropy, která se nyní dováží převážně z Mexika a Kanady.

„Spojeným státům by nějakou dobu trvalo, než by rafinerie přizpůsobily kvalitnější ropě původem z břidlic,“ dodává Kessens.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!